Reklama

Policja

UE zapłaci ponad 50 mln złotych za nowe motocykle dla polskiej policji

Fot. Podlaska Policja/Twitter
Fot. Podlaska Policja/Twitter

Stało się. Jak zapowiadała Komenda Główna Policji jeszcze w pierwszej połowie czerwca br., formacja wzbogaci się o prawie 500 nowych motocykli. Służba ruszyła właśnie z przetargiem na nowy sprzęt, który - jak podkreślała - ma znacząco wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Dostawa 478 motocykli w policyjnej wersji oznakowany w ramach projektu "Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego" to nowy przetarg Komendy Głównej Policji. Biorąc pod uwagę, że formacja nie ma na koncie w tym roku za wiele sporych zakupów sprzętu, to jest to jedno z większych postępowań. Jego ogłoszenie nie jest jednak zaskoczeniem, gdyż pierwszy zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak zapowiadał ten zakup jeszcze w pierwszej połowie czerwca. Realizowany jest on bowiem ze środków Unii Europejskiej. Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu "Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego" odbyło się właśnie w pierwszej połowie czerwca br. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podkreślał wtedy, że sprzęt ten przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, lepszą mobilność mundurowych i szybsze docieranie na miejsce zdarzeń drogowych. Motocykle rozdysponowane zostaną oczywiście między jednostki na terenie całej Polski. 

Każdy motocykl, zgodnie z wymaganiami policji, posiadać ma dwa fabrycznie montowane kufry boczne o pojemności nie mniejszej niż 19 litrów każdy. Za siedzeniem kierowcy, na miejscu pasażera w osi pojazdu musi znajdować się fabrycznie zamontowana zabudowa specjalna, umożliwiająca zamontowanie urządzeń łączności lub przewożenie elementów wyposażenia służbowego. Silnik w motocyklach ma być spalinowy czterosuwowy z zapłonem iskrowym, o maksymalnej mocy netto nie mniejszej niż 90 kW. Prędkość maksymalna, którą osiągać mają maszyny, wynosić ma nie mniej niż 180 km/h. Po zabudowie muszą posiadać ładowność uwzględniającą kierowcę o wadze co najmniej 100 kg oraz wyposażenie specjalistyczne o łącznej wadze 30 kg. Na wyposażeniu dodatkowym znaleźć mają się np. dwa kaski czy latarka LED.

Kryteriów oceny oferty, które przesłane zostaną policji, jest całkiem sporo. Formacja weźmie pod uwagę, czyli ewentualnie przydzieli punkty za współczynnik masy pojazdy bazowego do jazdy do maksymalnej mocy netto silnika, prędkość maksymalną, fabryczną zabudowę motocykla do celów policyjnych z katalogowej oferty producenta pojazdu (homologowana), kufry otwierane od góry, światła mijania w technologii ksenonowej lub LED, elektrycznie regulowaną twardość zawieszenia tylnego, światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED, bezprzewodowy mikrofon zamontowany w kasku motocyklisty służący do podawania komunikatów słownych przez urządzenie rozgłoszeniowe. Liczyć będzie się również oczywiście cena. Na propozycje KGP czeka do 9 sierpnia.

Zwycięzca na realizację dostaw będzie miał 11 miesięcy od daty zawarcia umowy. Nie oznacza to jednak, że dokładnie tyle czasu będzie miał na dostarczenie policji wszystkich motocykli. Pierwsza transza (58 sztuk) ma się znaleźć w jej "rękach" w ciągu 8 miesięcy, a kolejna (210 sztuk) w ciągu 10 miesięcy. Natomiast ostatnia (210 sztuk), właśnie w ciągu 11 miesięcy. 

Dziesiątki milionów na bezpieczne drogi

W ramach wspomnianego projektu Komenda Główna Policji otrzymała dofinansowanie w postaci ponad 56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na zakup 478 sztuk motocykli ciężkich - o poj. silnika powyżej 1000 cm sześc. - oraz 876 kompletów strojów dla motocyklistów. "Są to kombinezony, ale również szkolenia dla policjantów" - podkreśliła Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych jeszcze w czerwcu. "Z Komendą Główną Policji mamy zawarte już dwie umowy, dzisiaj zawieramy trzecią. Czas na realizację mamy do 2023 roku" - przekazała wtedy Lech. Łączna wartość wsparcia unijnego z POIiŚ 2014-2020 dla Komendy Głównej Policji wynosi prawie 229 mln złotych. Obecnie, łącznie z podpisaną w piątek umową na zakup motocykli, realizowanych jest pięć projektów.

"Zakup prawie 480 motocykli z pełnym wyposażeniem, kaskami, kombinezonami letnimi i zimowymi dla policjantów oraz apteczkami i systemem łączności wraz z organizacją szkolenia, wpłynie znacząco na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - zaznaczył pierwszy zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak. "25 z tych motocykli zostanie przekazanych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, by nasi policjanci doskonalili swoje umiejętności w poruszaniu się motocyklami" - dodał nadinspektor.

Według stanu na 1 czerwca polska policja dysponuje 588 motocyklami, z czego w użytkowaniu są 564 pojazdy.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze