Reklama

Policja

Tusk: jednym z pierwszych zadań nowej władzy będzie przywrócenie godnej służby i prawdziwej misji polskiej policji

Fot. archiwum.premier.gov.pl
Fot. archiwum.premier.gov.pl

Jestem pod wielkim wrażeniem doniesień z Lubina; to PiS i władza są odpowiedzialne za nieprofesjonalne zachowania policji, a nie policjanci - mówił we wtorek podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej lider ugrupowania Donald Tusk.

Donald Tusk nawiązał do piątkowych (6 sierpnia) wydarzeń w Lubinie (Dolnośląskie), gdzie po interwencji policji zmarł 34-letni mieszkaniec tego miasta. Kolejnego dnia formacja podała, że mężczyzna zmarł po dwóch godzinach od przewiezienia do szpitala. W mediach pojawiły się jednak relacje świadków zdarzenia, zdaniem których śmierć 34-latka nastąpiła jeszcze podczas interwencji. 

"Chciałbym też powiedzieć - bo jestem pod wielkim wrażeniem doniesień z Lubina. To PiS i władza są odpowiedzialne za nieprofesjonalne zachowania policji, a nie policjanci. Nie ma przypadku, że w ostatnich miesiącach, można powiedzieć latach - doświadczaliśmy tego przy protestach kobiet, doświadczamy tego w bardzo wielu sytuacjach (...), że wielu policjantów działa coraz bardziej agresywnie i coraz mniej profesjonalnie. Ale za to odpowiada ta władza, która chce mieć policję i która ma pilnować ich bezpieczeństwa, a nie bezpieczeństwa obywateli" - powiedział Tusk. 

Podkreślał, że policjanci zwracają się do niego. Zaznaczał, że przygniatająca większość policjantów i policjantek chce chronić bezpieczeństwo obywateli i porządku w Polsce, a nie przywilejów i bezpieczeństwa władzy. "I jednym z pierwszych zadań nowej władzy będzie przywrócenie godnej służby i prawdziwej misji polskiej policji. I znajdziemy wystarczająco dużo policjantów, którzy pomogą nam w tym" - deklarował. 

Były premier i przewodniczący Platformy Obywatelskiej nie skonkretyzował jednak jakie konkretnie działania obóz, na którego czele stoi, ma zamiar podjąć po przejęciu władzy, jednak można przypuszczać – biorąc pod uwagę choćby dość ostry ton wypowiedzi – że nie będą to zmiany kosmetyczne. Czy PO będzie dane je wprowadzić? Patrząc dziś na sondaże, PO coraz bardziej zbliża się do PiS, jednak wciąż ma zbyt małe poparcie by móc rządzić samodzielnie. Co więcej, sytuacja jest dynamiczna i nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądała polityczna rzeczywistość po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który usunął z rządu Jarosława Gowina. Jedno jest jednak pewne, mundurowi zgodnie przyznają, że czekają na konkretne propozycje, płynące zarówno od obozu rządzącego jak i z szeregów opozycji. A tych w ostanim czasie nie ma zbyt wiele.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze