Reklama

Policja

Trzy razy Corolla, czyli Policja wybiera hybrydy

Oderbana w 2018 roku Toyota Auris Hybrid Touring Sports kombi warta jest blisko 92 tys. złotych brutto, a pod maską posiada silnik o pojemności 1,8 litra i 136 KM. Fot. Śląska Policja
Oderbana w 2018 roku Toyota Auris Hybrid Touring Sports kombi warta jest blisko 92 tys. złotych brutto, a pod maską posiada silnik o pojemności 1,8 litra i 136 KM. Fot. Śląska Policja

Jak informował InfoSecurity24.pl jeszcze w styczniu br., Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach kupuje kolejne samochody osobowe z napędem hybrydowym. Jest to już trzeci etap przesiadania się śląskich funkcjonariuszy na hybrydy. Tym razem katowicka komenda chce pozyskać co najmniej 50 wozów. Wiemy już, że trafi tam - w razie wybrania oferty - na pewno Toyota Corolla. To bowiem właśnie ten model hybrydy zaproponowali katowickim funkcjonariuszom wszyscy potencjalni dostawcy.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez komendę w Katowicach, realizacją dostaw pojazdów z napędem hybrydowym zainteresowane są trzy podmioty: Carolina Car Company z Warszawy, Toyota Katowice oraz ASO MR z Radomia. Każda z firm zaproponowała ten sam model samochodu, czyli Toyotę Corollę 1,8 HSD.

W przypadku Carolina Car Company jest to dokładnie Toyota Corolla Wagon 1,8 HSD w wersji wyposażeniowej Comfort. Jak wskazała firma, cena jednego samochodu to 103 323 złotych brutto, więc za 50 pojazdów wyniesie 5 166 150 złotych brutto. Wszystkie zostaną oczywiście wyprodukowane w 2019 roku. 

Drugi podmiot, czyli Toyota Katowice, cenę jednego pojazdu wskazała na 102 328 złotych brutto. Za 50 samochód Toyota Corolla TS 1,8 Hybrid 122KM e-CVT w wersji wyposażeniowej Comfort, które oferuje, katowicka komenda zapłaciłaby więc 5 116 400 złotych brutto.

ASO MR z Radomia oferuje natomiast Toyotę Corollę 1,8 Hybrid TS Kombi w wersji wyposażeniowej Comfort, za 103 915,47 złotych brutto za jeden samochód. Za całą dostawę w tym przypadku policja zapłaciłaby więc 5 195 773, 50 złotych brutto.

Wszyscy potencjalni dostawcy zaoferowali więc KWP w Katowicach model, który trafił do salonów na początku bieżącego roku.

Jak informowaliśmy jeszcze w styczniu br., śląska policja planuje zakup 50 samochodów z napędem hybrydowym. Wszystkie pojazdy mają być fabrycznie nowe, wyprodukowane w 2019 roku, "wolne od wad technicznych i prawnych, dopuszczone do obrotu oraz gatunku I-go". Zamówienie to może zwiększyć się o 10 pojazdów, pozyskanych w ramach prawa opcji. Wszystkie hybrydy mają zostać dostarczone do końca maja bieżącego roku. Będą wykorzystywane przez policję do realizacji zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów.

Śląska policja w informacji z otwarcia ofert wskazuje, że na sfinansowanie zakupu hybryd zamierza przeznaczyć maksymalnie 5 880 000,00 złotych. Wiadomo, że część tych środków pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach projektu „Nowocześni, szybcy, ekologiczni – zakup samochodów z napędem hybrydowym dla potrzeb garnizonu śląskiej Policji. Etap III”, na który KWP Katowice w 2019 roku otrzymała do 1,470 mln złotych.

Na liście wymagań komendy w Katowicach znajdziemy również dostarczenie, wraz z ofertą, listy autoryzowanych stacji obsługi oferowanej marki pojazdu. 

KWP Katowice zaznacza, że wykonawca ma zorganizować dostawę zamówienia podstawowego na własny koszt i transportem zorganizowanym przez siebie. Co więcej, chce by w ramach zamówienia zrealizowane zostało jednodniowe szkolenie dla pracowników, którzy korzystać będą z nowych samochodów. 

To oczywiście nie pierwsze samochody o napędzie hybrydowym, które trafią do śląskich policjantów. W 2017 roku katowicka komenda pozyskała 34 hybrydowe Toyoty Auris oraz kolejne 43 samochody tej samej marki w roku 2018. Dwa lata temu nowe wozy kosztowały formację (pieniądze dołożyły rówież samorządy oraz WFOŚiGW) 3,1 mln złotych, natomiast za dostawy z zeszłego roku zapłacono 3,9 mln złotych. Takie same modele wybrały także warszawscy oraz świętokrzyscy policjanci.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze