Reklama

Policja

Sprzęt do policyjnych śmigłowców od WCBKT

Black Hawk, LUZES, WCBKT
Szkolenie z procesu zasilania śmigłowca S-70i Black Hawk przy pomocy urządzenia LUZES V/D seria V/P produkcji WCBKT S.A. na lotnisku Warszawa – Babice
Autor. mł. insp. Anna Kędzierzawska/Biuro Komunikacji Społecznej KGP

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A., wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarczyło Policji zasilacz elektroenergetyczny LUZES, który wykorzystany będzie w procesie obsługi statków powietrznych, w tym maszyn S-70i Black Hawk.

Reklama

Urządzenie LUZES V/D seria V/P, zostało dostarczone w listopadzie 2021 roku w wyniku rozstrzygnięcia przetargu i będzie wykorzystane w procesie obsługi statków powietrznych, będących na wyposażeniu Lotnictwa Policji. Proces ten obejmuje zasilanie energią elektryczną instalacji pokładowych statków powietrznych w trakcie prac obejmujących przygotowanie do lotu, prac serwisowych, napraw oraz do uruchamiania silników. Jak poinformowano, zasilacz elektroenergetyczny LUZES zbudowany został zgodnie z wymaganiami Komendy Głównej Policji. Zasilacz elektroenergetyczny LUZES V/D seria V/P to flagowy produkt WCBKT S.A.

Reklama

Lotnictwo Policji dysponuje statkami powietrznymi różnych typów, które pochodzą od różnych producentów, a co za tym idzie, formacja musi mieć możliwość zastosowania jednego typu zasilacza elektroenergetycznego do wszystkich użytkowanych maszyn. Jak podkreśla producent, takie możliwości daje urządzenie LUZES.

Aktualnie miejscem bazowania urządzenia jest lotnisko Warszawa-Babice, gdzie zasilacz będzie wykorzystywany do obsługi stacjonujących tam śmigłowców: Mi-8, S-70i Black Hawk, Bell 412B-HP i Bell-407GXi.

Reklama

Dostarczony zasilacz elektroenergetyczny to mobilne urządzenie zamontowane na ciężarówce MAN, które może przemieszczać się po dowolnym podłożu na lądowiskach i lotniskach polowych, awaryjnych, zapasowych bez wyposażenia stacjonarnego. Nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania i jest napędzane silnikiem wysokoprężnym. Przekazane Policji urządzenie może zasilać dwa statki powietrzne jednocześnie.

Reklama

Komentarze

    Reklama