Policja

Rozbito gang handlujący bronią. Zatrzymano 82 osoby

broń CBŚP policja
Fot. Centralne Biuro Śledcze Policji

Ponad tysiąc policjantów CBŚP, KSP, KWP, CPKP "BOA", SPKP, funkcjonariuszy SG, wspartych przez funkcjonariuszy z Niderlandów i pracowników Europolu, przeprowadziło potężne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym - poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji. W wyniku jej działań w Polsce i w Niderlandach zatrzymano 82 osoby i przejęto tylko na terenie Polski 250 jednostek broni palnej, różnego rodzaju i kalibru oraz kilka tysięcy sztuk amunicji. Zatrzymanym przedstawiono łącznie ponad 100 zarzutów.

Jak wyjaśnia CBŚP, sposób działania grupy rozpracowywany był od 2020 roku. To wtedy, policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem bronią palną. Okazało się, że jej członkowie działali na terenie województw: łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. W Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi wszczęto śledztwo, w efekcie którego ustalono role poszczególnych członków gangu. Z zebranych informacji wynika, że przemycona z Niemiec, Francji, Belgii, Czech czy z Niderlandów broń trafiała do Polski i tu była sprzedawana. Według funkcjonariuszy członkowie grupy przerabiali również broń w taki sposób, że stawała się ona bronią palną i możliwe było strzelanie z niej ostrą amunicją. Z ustaleń wynikało, że jeden z podejrzanych przebywa w Niderlandach, skąd może nadzorować całą strukturę. Dlatego też - jak tłumaczą mundurowi - aby zatrzymać wszystkich podejrzanych jednocześnie policjanci CBŚP i prokuratorzy współpracowali ze służbami niderlandzkimi, przy wsparciu funkcjonariuszy Weapons&Explosive Europolu.

Do zatrzymań doszło w minionym tygodniu. Akcję prowadzono w wielu miejscowościach na terenie niemal całej Polski i w jednej miejscowości w Niderlandach. W działaniach w naszym kraju uczestniczyło ponad tysiąc funkcjonariuszy z zarządów terenowych CBŚP, Wydziału do zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru CBŚP, Komendy Stołecznej Policji i komend wojewódzkich policji, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Łodzi, Wrocławia, Kielc, Radomia, Olsztyna i Katowic, a także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawiciele Weapons&Explosive Europolu.

Łącznie w Polsce zatrzymano 81 osób oraz przeszukano około 300 miejsc, gdzie mogła być ukryta nielegalna broń. W trakcie akcji zabezpieczono 250 jednostek broni palnej, różnego rodzaju i kalibru oraz kilka tysięcy sztuk amunicji. Wśród zabezpieczonych jednostek znajduje się broń myśliwska oraz jednostki broni krótkiej bojowej.

Jak podaje CBŚP, tego samego dnia w Niderlandach miejscowi funkcjonariusze, przy współpracy z Europolem, zatrzymali jedną osobę, u której w miejscu zamieszkania zabezpieczono kilka jednostek broni palnej.

W Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zatrzymanym przedstawiono łącznie ponad 100 zarzutów, głównie posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia lub jej przerabiania czy udostępniania. Wśród zatrzymanych jest 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, z czego dodatkowo 2 podejrzanym grozi odpowiedzialność za kierowanie tym gangiem. Ponadto, w czasie działań zatrzymano jedną osobę, której przedstawiono zarzut posiadania treści pedofilskich. 9 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Komentarze