Reklama

Policja

Rozbito gang handlujący bronią. Zatrzymano 82 osoby

broń CBŚP policja
Autor. Centralne Biuro Śledcze Policji

Ponad tysiąc policjantów CBŚP, KSP, KWP, CPKP „BOA”, SPKP, funkcjonariuszy SG, wspartych przez funkcjonariuszy z Niderlandów i pracowników Europolu, przeprowadziło potężne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym - poinformowało Centralne Biuro Śledcze Policji. W wyniku jej działań w Polsce i w Niderlandach zatrzymano 82 osoby i przejęto tylko na terenie Polski 250 jednostek broni palnej, różnego rodzaju i kalibru oraz kilka tysięcy sztuk amunicji. Zatrzymanym przedstawiono łącznie ponad 100 zarzutów.

Reklama

Jak wyjaśnia CBŚP, sposób działania grupy rozpracowywany był od 2020 roku. To wtedy, policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem bronią palną. Okazało się, że jej członkowie działali na terenie województw: łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. W Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi wszczęto śledztwo, w efekcie którego ustalono role poszczególnych członków gangu. Z zebranych informacji wynika, że przemycona z Niemiec, Francji, Belgii, Czech czy z Niderlandów broń trafiała do Polski i tu była sprzedawana. Według funkcjonariuszy członkowie grupy przerabiali również broń w taki sposób, że stawała się ona bronią palną i możliwe było strzelanie z niej ostrą amunicją. Z ustaleń wynikało, że jeden z podejrzanych przebywa w Niderlandach, skąd może nadzorować całą strukturę. Dlatego też - jak tłumaczą mundurowi - aby zatrzymać wszystkich podejrzanych jednocześnie policjanci CBŚP i prokuratorzy współpracowali ze służbami niderlandzkimi, przy wsparciu funkcjonariuszy Weapons&Explosive Europolu.

Reklama
Reklama

Do zatrzymań doszło w minionym tygodniu. Akcję prowadzono w wielu miejscowościach na terenie niemal całej Polski i w jednej miejscowości w Niderlandach. W działaniach w naszym kraju uczestniczyło ponad tysiąc funkcjonariuszy z zarządów terenowych CBŚP, Wydziału do zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru CBŚP, Komendy Stołecznej Policji i komend wojewódzkich policji, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Łodzi, Wrocławia, Kielc, Radomia, Olsztyna i Katowic, a także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawiciele Weapons&Explosive Europolu.

Łącznie w Polsce zatrzymano 81 osób oraz przeszukano około 300 miejsc, gdzie mogła być ukryta nielegalna broń. W trakcie akcji zabezpieczono 250 jednostek broni palnej, różnego rodzaju i kalibru oraz kilka tysięcy sztuk amunicji. Wśród zabezpieczonych jednostek znajduje się broń myśliwska oraz jednostki broni krótkiej bojowej.

Jak podaje CBŚP, tego samego dnia w Niderlandach miejscowi funkcjonariusze, przy współpracy z Europolem, zatrzymali jedną osobę, u której w miejscu zamieszkania zabezpieczono kilka jednostek broni palnej.

W Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zatrzymanym przedstawiono łącznie ponad 100 zarzutów, głównie posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia lub jej przerabiania czy udostępniania. Wśród zatrzymanych jest 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, z czego dodatkowo 2 podejrzanym grozi odpowiedzialność za kierowanie tym gangiem. Ponadto, w czasie działań zatrzymano jedną osobę, której przedstawiono zarzut posiadania treści pedofilskich. 9 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Reklama

Komentarze

    Reklama