Reklama

Policja

Przetasowania w policji. Odchodzi wiceszef formacji, zmiany też w fotelu szefa KSP

Fot. podkom. Piotr Świstak / kom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz/Komenda Stołeczna Policji
Fot. podkom. Piotr Świstak / kom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz/Komenda Stołeczna Policji

Na stanowisko Komendanta Stołecznego Policji powołany został nadinsp. Paweł Dzierżak, dotychczasowy komendant wojewódzki Policji w Kielcach - poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dotychczasowy szef stołecznego garnizonu nadinsp. Paweł Dobrodziej przenosi się natomiast do Komendy Głównej Policji, by zastąpić odchodzącego na emeryturę zastępcę szefa formacji, nadinsp. Kamila Brachę.

We wtorek rzecznik KGP przekazał, że zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamil Bracha jeszcze w zeszłym roku poinformował, że będzie przechodził na emeryturę w związku z osiągnięciem wysługi emerytalnej. "Na prośbę Komendanta Głównego Policji, który bardzo dobrze ocenia jego służbę, na stanowisku swojego zastępcy, pozostał do końca roku, aby dokończyć rozpoczęte projekty" - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. 

Jak podkreślił, aby jak najszybciej zapewnić ciągłość kierowania, na stanowisko zastępcy komendanta głównego policji nadzorującego służbę kryminalną, powołany został nadinsp. Paweł Dobrodziej kierujący do tej pory Komendą Stołeczną Policji, a więc jednym z największych garnizonów w kraju. "To bardzo doświadczony policjant" - zaznaczył rzecznik KGP

Nadinspektor Kamil Bracha, do lutego 2019 roku szef Centralnego Biura Śledczego, stanowisko zastępy komendanta głównego policji objął w lutym 2019 roku. Jego miejsce w CBŚP zajął wtedy inspektor Paweł Półtorzycki, teraz już nadinspektor.

Policja i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wysyłają tą kadrową zmianą ważny sygnał. O działaniach formacji w stolicy w ostatnich miesiącach mówiło się sporo. Policjantów krytykowano bądź chwalono, zależnie od strony sporu, za sposób zabezpieczania marszy i strajków. Za niektóre akcje KSP przepraszała, ale za pośrednictwem rzecznika szefa garnizonu. Sam, były już, komendant Dobrodziej głos w tej sprawie zabrał dopiero pod koniec grudnia 2020 roku, w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Jak podkreślił, "policja działa zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w granicy prawa", ale "musiała podjąć właściwe kroki, aby przywrócić porządek na ulicach stolicy, musiała reagować na przypadki łamania obowiązującego prawa, działając stanowczo". Dodał również, że celem formacji "nie jest <<brutalność>>, tylko przywrócenie porządku". Co ważne, nadinsp. Dobrodziej uważany jest za zaufanego współpracownika obecnego komendanta głównego policji, gen. insp. Jarosława Szymczyka.

Nowy szef KSP

"Na stanowisko Komendanta Stołecznego Policji powołany został nadinsp. Paweł Dzierżak, dotychczasowy komendant wojewódzki Policji w Kielcach" - dodał insp. Mariusz Ciarka.

Nadinspektor Dzierżak jest absolwentem pedagogiki ze specjalnością wychowanie obronne Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w Oddziale Prewencji Policji w Krakowie, a 2006 roku został jego dowódcą. 15 lutego 2012 roku objął stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, a 1 kwietnia 2015 roku został powołany na stanowisko I Zastępcy. Szefem świętokrzyskiej policji został w styczniu 2019 roku.

Na razie nie wiadomo kto zastąpi obecnego szefa stołecznej policji w fotelu świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze