Reklama

Policja

Roboty pirotechniczne dla Policji

Fot. PIAP
Fot. PIAP

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę 10 robotów pirotechnicznych dla Komendy Głównej Policji. Kontrakt dotyczył dziewięciu średnich robotów PIAP GRYF® oraz jednego dużego robota pirotechnicznego IBIS®. Jest to pierwszy robot IBIS® zakupiony przez Policję.

Roboty PIAP GRYF® i IBIS®  dostarczone zostały z wyposażeniem dedykowanym dla zespołów minersko-pirotechnicznych. Pozwala ono na użycie w akcji wyrzutnika pirotechnicznego, rentgena czy strzelby. Technik bombowy może skorzystać z akcesoriów umieszczonych w banku narzędzi na bazie mobilnej robota, takich jak: wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów czy nóż do przebijania opon. W przypadku zakłóceń radiowych pracę ułatwi automatyczna nawijarka z przewodem światłowodowym.

PIAP GRYF® jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być zdemontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach.

image
Fot. PIAP

Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Jego cechą szczególną jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

Fot. PIAP
Fot. PIAP

IBIS® jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.

Reklama

Komentarze

    Reklama