Reklama

Policja

Prezydent: policja działa profesjonalnie

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Uważam, że policja u nas zachowuje się w niezwykle profesjonalny sposób. U nas nie ma przypadku, że ktoś zginął w czasie jakichkolwiek zamieszek - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do kwestii protestów, m.in. po wyroku TK w sprawie przepisów aborcyjnych.

O działania policji w związku z protestami w ostatnich tygodniach prezydent został zapytany podczas rozmowy w TVN24. "Policja jest od tego, żeby utrzymać porządek i policja swoje zadanie wykonuje. Jeśli wykonuje je tak, że nie ma poszkodowanych, to znaczy, że wykonuje je wzorowo" - podkreślił Andrzej Duda.

"Policja działa profesjonalnie. Jej zadanie polega na tym, że czasem musi działać w sposób bardzo stanowczy, zwłaszcza wobec osób, które rzeczywiście zakłócają porządek i stwarzają niebezpieczeństwo" - zaznaczył prezydent. Jak dodał "powiedzmy sobie otwarcie: dzieje się to po części także dla ich bezpieczeństwa, żeby w takich miejscach nie były, żeby rozładować te emocje, usunąć ich z takich miejsc".

Muszę panu powiedzieć, że uważam, iż policja u nas zachowuje się naprawdę w niezwykle profesjonalny sposób. Proszę zauważyć, że u nas nie ma przypadku, że ktoś zginął w czasie jakiejkolwiek interwencji. We Francji, w Stanach Zjednoczonych, panie redaktorze nikt się nie dziwi…

Andrzej Duda, Prezydent RP, program "Sprawdzam" na antenie TVN24 22 stycznia 2021 roku

Pytany, czy "kiedy posłanki, które trzymają w ręku legitymację poselską, dostają w twarz gazem, to jest coś, co rzeczywiście należy dzisiaj oceniać dobrze", Andrzej Duda odpowiedział, że "nigdy nie należy takich sytuacji oceniać dobrze". "Ale doskonale wiemy o tym, że jak to mówią, gdzie drwa rąbią, tam drzazgi lecą i jeżeli ktoś dostaje się w tak zwany młyn, gdzie dzieją się rzeczy gwałtowne, gdzie są emocje, gdzie jest przemoc fizyczna, to niestety bywa tak, że zdarzy się i taka sytuacja" - powiedział.

"Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. To też pokazuje profesjonalizm naszej policji" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda pytany był też o zmiany, które mają uniemożliwić nieprzyjęcie mandatu od policji. Głowa państwa podkreśliła, że obecnie "trwają bardzo poważne dyskusje w Sejmie i bardzo poważne też tarcia na tym tle są". Prezydent dodał jednak, że ma zwyczaj pochylać się nad ustawami wtedy, kiedy znajdą się one na jego biurku. "Wtedy będę podejmował decyzję" - zapowiedział. Andrzej Duda podkreślił też, że "na pewno nie zaakceptuję żadnej ustawy niezgodnej z konstytucją, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa obywatelskie".

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze