Reklama

Policja

Posłowie odrzucili odpowiedź MSWiA ws. ekwiwalentów za policyjne urlopy

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Sejmowa komisja ds. petycji odrzuciła odpowiedź szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na dezyderat w sprawie terminów i kosztów realizacji wyroku TK dot. wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop funkcjonariuszy policji. Trybunał orzekł, że ekwiwalenty takie sprzeczne są z konstytucją.

W czwartek sejmowa komisja ds. petycji rozpatrzyła odpowiedź ministra SWiA na dezyderat w sprawie terminów i kosztów realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 października 2018 r. w odniesieniu do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego funkcjonariuszy.

Jak wyjaśniał wcześniej szef MSWiA Mariusz Kamiński, TK orzekł, że ekwiwalenty dla funkcjonariuszy policji są sprzeczne z konstytucją, gdyż traktują ich nierówno w stosunku do innych grup zawodowych, i wyeliminował z obiegu prawnego art. 115a ustawy o policji. "W związku z tym nie ma teraz możliwości wypłacania funkcjonariuszom policji ekwiwalentów za zaległe urlopy" – mówił w środę Kamiński. Dodał, że resort ma wkrótce przedstawić propozycje legislacyjne w tej sprawie.

Z kolei dyrektor departamentu porządku publicznego w MSWiA Mariusz Cichomski zaznaczył na czwartkowym posiedzeniu komisji, że resort prowadzi prace w tym zakresie i obecnie zostały przeprowadzone w tej sprawie konsultacje wewnątrzresortowe.

"W tej chwili rozważane są kwestie dalszych zmian i przejścia na kolejny poziom procedowania, nie tylko w odniesieniu do policji, której bezpośrednio dotyczy wyrok TK, lecz również pozostałych służb, których dotyczą analogiczne przepisy" - powiedział Cichomski. Na pytanie o to, kiedy te propozycje padną, odpowiedział: "traktujemy tę sprawę jako niezwykle istotną i mam nadzieję, że w niedługim czasie zostanie oficjalnie rozpoczęta ścieżka rządowa uzgodnień międzyresortowych".

Komisja uznała tę odpowiedź za niewystarczającą i zapowiedziała wystąpienia z dezyderatem do ministra SWiA o wskazanie konkretnych terminów wprowadzenia uregulowań.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze