Reklama

Policja

Pościg w nocy, czyli policja kupuje noktowizory

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Policja zamierza pozyskać nowe noktowizory, które mają ułatwić m.in. prowadzenie pościgów w nocy. Zakupy mają zostać dofinansowane z pieniędzy UE w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - „Bezgraniczne bezpieczeństwo”. Potencjalnie już do początku maja 30 nowych noktowizorów ma trafić do funkcjonariuszy. 

Do Polskiej Policji może w najbliższym czasie trafić 30 sztuk nowych noktowizorów, umożliwiających widzenie w ciemności, bez zastosowania dodatkowych źródeł światła. Ich dostawy, jeśli oczywiście ogłoszony przetarg powiedzie się, mają zakończyć się najpóźniej do 6 maja bieżącego roku. 

Zakup prowadzony jest w ramach projektu „szkolenie funkcjonariuszy Policji w zakresie prowadzenia działań pościgowych”. Otwarcie zgłoszonych ofert w przetargu ma nastąpić 1 kwietnia bieżącego roku. Przy ich ocenie Policja ma brać pod uwagę cenę (60 proc.), ale również rozdzielczość sensora (10 proc.), czas pracy noktowizora (10 proc.), wagę noktowizora z baterią, ale bez samego mocowania (10 proc.), termin realizacji zamówienia (5 proc.) oraz czas usunięcia potencjalnych awarii (5 proc.). Zakupy mają być dofinansowane z funduszy UE, w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - „Bezgraniczne bezpieczeństwo”.

Policja jest otwarta na urządzenia w wersji monookularu, gogli czy urządzenia dwuocznego, mocowanego do głowy. W tym celu stosowane ma być mocowanie na głowę typu gogleKit. Przy czym poszukiwane noktowizory muszą mieć opcję powiększenia minimum 1x, wzmacniacz obrazu 2+ i charakteryzować się zasięgiem obserwacji na minimum 190 m. Średnica obiektywu w noktowizorze ma być nie większa niż 25 mm, rozdzielczość sensora została wskazana na nie mniej niż 40 lp/mm, zaś kąt widzenia nie mniejszy niż 40°. Nowe policyjne noktowizory mają działać nie mniej niż 8 godzin w trybie z oświetlaczem i nie mniej niż 20 godzin bez oświetlacza. Pojedynczy noktowizor dla funkcjonariusza ma ważyć maksymalnie 0,6 kg i być w kolorze czarny mat.

W skład zestawu, oprócz samego noktowizora, ma wejść również uchwyt do mono-okularu, zapewniający jego użytkowanie na lewe/prawe oko, ładowarka do zasilania akumulatorów czy też baterii, w zależności od zgłoszonego modelu. Noktowizor musi być także wyposażony w futerał transportowy, do bezpiecznego przenoszenia urządzenia, osłonę obiektywu, czy też baterię lub akumulator. Gwarancja na noktowizory ma wynieść minimum 24 miesiące, obejmując przy tym wszystkie elementy systemu.

jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze