Reklama

Policja

Polscy policjanci z misją w Kosowie

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

W ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie (EULEX) funkcjonariusze Jednostki Specjalnej Polskiej Policji zastąpili zastąpili, wracających po blisko dziesięciu miesiącach służby, policjantów XXVII zmiany. Jednostka składa się z 95 policjantów i policjantek wyselekcjonowanych podczas kilku etapów naboru i przeszkolonych w zakresie realizacji zadań w ramach kontyngentów policyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki miejsca pełnienia służby i zadań mandatowych misji.

Do zadań Polskiego Kontyngentu Policyjnego w Kosowie należy m. in. pomoc przy rozwoju i wzmacnianiu wieloetnicznych służb policyjnych oraz wspomaganie lokalnych organów odpowiedzialnych za zapewnienie przestrzegania prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego. Głównymi zadaniami Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie są: bezpośrednie zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego poprzez patrolowanie miejsc zagrożonych, w razie masowych naruszeń porządku i bezpieczeństwa działania w pododdziale zwartym oraz realizacja, na zlecenie władz misji i sądów, zatrzymań zbrodniarzy z czasów konfliktu w Kosowie. Zgodnie z porozumieniami zawartymi z misją EULEX, polska Policja wystawiła do służby jednostkę zdolną do realizacji zadań zarówno z zakresu kontroli tłumu i zamieszek (CRC – Crowd and Riot Control), jak również z zakresu specjalnej taktyki i uzbrojenia (SWAT – Special Weapon and Tactics).

Polscy policjanci stanowią największą liczebnie grupę wchodzącą w skład misji EULEX Kosowo. Od wielu lat w czołówce liczby funkcjonariuszy, którzy przechodzą proces rekrutacji do służby w Kosowie, są policjanci z garnizonu śląskiego. W składzie nowej rotacji znajduje się ośmiu funkcjonariuszy z jednostek podległych i komórek organizacyjnych KWP w Katowicach. 

policja.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze