Reklama

Policja

Policyjny śmigłowiec nad Tatrami

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Od dziś do końca października policyjny śmigłowiec W-3 Sokół obsługiwany przez dwóch funkcjonariuszy z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP i trzech z Sekcji Lotnictwa KWP w Krakowie będzie pomagał toprowcom w działaniach ratowniczych prowadzonych w Tatrach - poinformował insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji

Jak przekazał inspektor Mariusz Ciarka, kilka dni temu do komendanta głównego policji zwróciły się z prośbą o wsparcie władze Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w związku z przeglądem technicznym, jaki musi przejść toprowski śmigłowiec Sokół. "W związku z tym przez nieco ponad cztery najbliższe tygodnie nad polską częścią Tatr można będzie zobaczyć zamiast toprowskiego - policyjny śmigłowiec" - powiedział rzecznik KGP.

Wraz z maszyną do pomocy oddelegowanych zostało 5 policyjnych lotników – trzech pilotów oraz dwóch operatorów pokładowych, którzy będą m.in. dbali o stan techniczny śmigłowca. Policyjny "Sokół" będzie od piątku brał udział w prowadzonych przez toprowców akcjach ratowniczych.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Wskazał, że w skład załogi każdorazowo wejdzie dwóch pilotów, operator pokładowy oraz dwóch ratowników medycznych z TOPR-u. "Dodatkowo na pokład można będzie zabrać do 10 osób. Policyjny <<Sokół>>, podobnie, jak ten toprowski, wyposażony jest w dźwig pokładowy, który pozwala na wciągnięcie ratownika oraz osoby poszkodowanej na pokład. W śmigłowcu swoje miejsce znajdą również m.in.: sprzęt wspinaczkowy, nosze, defibrylator oraz inne niezbędne do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przedmioty" - wyliczył Ciarka.

To nie pierwszy raz, kiedy policyjni lotnicy wspólnie z ratownikami TOPR będą prowadzili akcje ratownicze. Policjanci współpracowali już z TOPR, np. w 2013 roku, kiedy ich śmigłowiec ratowniczy przechodził remont silników oraz w 2014 roku, gdy uległ wypadkowi. W obu tych sytuacjach podczas akcji wykorzystywano policyjny śmigłowiec W-3 Sokół. Z kolei w lutym tego roku do działań ratowniczych w polskich górach używany był Black Hawk. Wówczas to uratowani zostali: turystka, która złamała nogę na górskim szlaku oraz turysta porwany przez lawinę.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

PZL W-3 "Sokół" to średni śmigłowiec wielozadaniowy polskiej konstrukcji. Maszyny te sprawdzają się w lotach transportowych, patrolowych, ratowniczych, desantowych i poszukiwawczych. Aktualnie lotnictwo policji eksploatuje dwie maszyny tego typu stacjonujące w Krakowie i w Szczecinie. PZL W-3 "Sokół" są używane od 2001 r. Maksymalna prędkość, jaką mogą te maszyny rozwinąć wynosi 255 km/h, maksymalna wysokość na jaką mogą się wznieść to 5100 m, a zasięg – 690 km. Do tej pory wyprodukowano około 180 śmigłowców Sokół.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama