Reklama

Policja

Policyjni kontrerroryści wyszkolą mołdawskich specjalsów

Fot. policja.pl
Autor. policja.pl

Siedmiu policyjnych kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz dwóch pilotów i dwóch mechaników z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP na pokładzie policyjnego Black Hawka przez najbliższy tydzień będzie szkolić funkcjonariuszy z FULGER – oddziału specjalnego mołdawskiej Policji. Szkolenie ma zwiększyć umiejętności mołdawskich policjantów w zakresie prowadzenia działań kontrterrorystycznych i przygotować ich do zapewnienia bezpieczeństwa w związku z planowanym na początku czerwca Szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii.

Reklama

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że w kilkudniowych warsztatach wezmą udział wytypowani instruktorzy "BOA", którzy na co dzień prowadzą w Policji szkolenia dla służby kontrterrorystycznej oraz policyjni lotnicy, którzy stale współdziałają z kontrterrorystami podczas policyjnych realizacji. 

Reklama
Po omówieniu teoretycznym różnych aspektów szkolenia i warunków bezpieczeństwa mołdawscy policjanci przystąpią do praktycznych zadań pod okiem naszych instruktorów. W planie są zajęcia z wyszkolenia strzeleckiego, taktyki działań bojowych, konwojowania, ochrony osób, w tym VIP-ów i reagowania na sytuacje kryzysowe podczas przemieszczania się pojazdów z tymi osobami. Podczas warsztatów oprócz policyjnych pojazdów służbowych wykorzystywany będzie policyjny S-70i Black Hawk. To z jego wykorzystaniem planowane są m.in. zajęcia strzeleckie czy zatrzymanie pojazdu, którym porusza się osoba ścigana.
Nadkom. Mariusz Olechnowicz, naczelnik Wydziału Szkoleniowo-Bojowego CPKP "BOA", koordynator ćwiczeń.
Reklama

"S-70i Black Hawk to wielozadaniowy śmigłowiec – jeden z trzech, którymi dysponuje polska Policja – o dużym zapasie mocy i znacznej prędkości przelotowej (297 km/h). Maksymalnie śmigłowiec tego typu osiągnąć może 350 km/h. Zatankowanie 1300 l paliwa pozwala na pokonanie nim około 600 km na jednym tankowaniu, a dzięki zamontowaniu na pokładzie jednego z Black Hawków dodatkowego zbiornika paliwa możliwy do przelotu dystans zdecydowanie się zwiększa" – mówi naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP insp. pil. Robert Sitek. Jak dodaje, "do obsługi potrzebnych jest co najmniej 3 członków załogi: dwóch pilotów i crew chief, czyli szef pokładu". Na pokład maszyny można zabrać do 13 podróżnych.

YouTube cover video

Dla policjantów z Mołdawii będzie to pierwsza okazja, by wykonywać zadania z pokładu statku powietrznego oraz zapoznać się z praktykami stosowanymi przez polskich kontrterrorystów i lotników. "Wsparcie polskiej Policji w zakresie szkoleń funkcjonariuszy mołdawskiej policji to niezwykle ważny aspekt działań na rzecz współpracy rozwojowej, stanowi kluczowy element wdrażanej »Road map« towarzyszącej podpisanemu przez Ministrów MSWiA RP i MSW RM Porozumieniu o współpracy" - mówi polski doradca Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Mołdawii Paweł Rutkowski.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze