Reklama

Policja

Policyjna "zbroja" z kolejnym opóźnieniem

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Podlaska Policja/Twitter

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że policja nie odebrała zakupionych zestawów przeciwuderzeniowych. Te, po kolejnych przesunięciach terminu dostaw, trafić miały do formacji pod koniec listopada. Tak się jednak nie stało. Kolejny termin realizacji zamówienia wartego nawet ponad 6,7 mln złotych wyznaczono na koniec pierwszego kwartału 2022 roku.

Przetarg na zakup policyjnych zestawów przeciwuderzeniowych trwa już wiele miesięcy i mimo jego rozstrzygnięcia i wyboru dostawcy (tym okazała się firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Polskór"), termin dostaw przesuwany był kilkukrotnie. Wydawało się, że pod koniec listopada 2021 roku kupione przez policję "zbroje" zostaną ostatecznie dostarczone. Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika jednak, że termin realizacji zamówienia został przesunięty na 31 marca 2022 roku. Jak poinformowała redakcję Komenda Główna Policji, "na dzień 16.12.2021 r. umowa na produkcje i dostawę zastawów przeciwuderzeniowych nie została zrealizowana", a "policja nie dokonała odbioru przedmiotu umowy".

Zgodnie z Aneksem nr 2 do przedmiotowej umowy termin realizacji umowy został określony na dzień 31.03.2022 r.
Komenda Główna Policji

Z czego wynika przesunięcie terminu odbioru zestawów przeciwuderzeniowych? Jak tłumaczy KGP, "zmiana terminu realizacji umowy nastąpiła na wniosek Wykonawcy, który uzasadnił go okolicznościami związanymi z pandemią COVID-19, mającymi wpływ na należyte wykonanie umowy, a w szczególności na termin jej realizacji". Uzasadnienie to jest zatem analogiczne do tego, które zastosowano poprzednim razem. KGP poinformowała także redakcję, że "na chwilę obecną - zgodnie z zapisami umowy - Wykonawca nie jest zobowiązany do zapłacenia kar umownych".

Czytaj też

Przypomnijmy, zestaw przeciwuderzeniowy stanowi ochronę, w obrębie powierzchni osłanianych, ograniczając skutki uderzeń pałką, kijem, kamieniem czy krótkotrwałym działaniem płomienia itp. W jego skład wchodzą kamizelka przeciwuderzeniowa model OPP-4/K (1 sztuka), ochraniacze barków i ramion model OPP-4/K (1 para), ochraniacze przedramienia (1 para), ochraniacze nóg (1 para), ochraniacze ud (1 para), rękawice przeciwuderzeniowe model 02 (1 para). Integralną częścią zestawu ma być także torba przeznaczona do przechowywania/transportu poszczególnych ww. elementów zestawu.

Przetarg zakładał zakup tysiąca ich kompletów, lub nawet 1500, jeśli policja skorzystałaby z prawa opcji. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, KGP zdecydowała się na zlecenie dostaw dokładnie 1435 kompletów zestawów przeciwuderzeniowych. Przeznaczony dla funkcjonariuszy oddziałów prewencji sprzęt kosztować będzie foramcję w sumie ponad 6,751 mln złotych brutto (za samą podstawę, czyli tysiąc kompletów, zapłaci prawie 4,705 mln złotych brutto).

Czytaj też

Czy policji uda się odebrać zestawy przeciwuderzeniowe do końca marca przyszłego roku? Na to pytanie dziś nikt nie zna zapewne wiążącej odpowiedzi, bowiem "okoliczności związane z pandemią COVID-19" mogą do końca kwartału 2022 roku nie zniknąć. Potrzeby policji - jak się wydaje - nie uległy jednak zmianie, a przetarg realizowano przecież w trybie przyspieszonym. Stan na dziś jest więc taki: nowych zestawów przeciwuderzeniowych nie ma, a policja poczeka na ich dostawę co najmniej do 31 marca przyszłego roku.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze