Reklama

Policja

Policja zleca przegląd Bella

Fot. Ewa Pilipczuk, Marek Szałajski/policja.pl
Fot. Ewa Pilipczuk, Marek Szałajski/policja.pl

Polska Policja rozstrzygnęła przetarg na wykonanie przeglądu policyjnego śmigłowca Bell 412 HP. Zwycięzcą postępowania okazała się firma JB Investment z Warszawy. Kontrakt opiewa na sumę ponad 1,2 mln złotych.

Policja, chce wykonać przegląd Bella, po 300 godzinach/12 miesiącach lub 600 godzinach/12 miesiącach eksploatacji. Warto dodać, że w przypadku śmigłowców, od wykonania przeglądu zależy utrzymanie maszyny w zdatności do lotu. 

Przypomnijmy, że w przetargu zaznaczono, iż wykonawca musi dysponować certyfikatem PART-145 z zatwierdzonym zakresem prac, uprawniających do wykonania przeglądu śmigłowca typu Bell 412 oraz certyfikatem organizacji projektującej PART-21, umożliwiającym wykonanie modyfikacji będącej przedmiotem zamówienia w przetargu. To ostatnie dotyczy min. zakresu zmiany (modyfikacji) na polu awioniki i jej instalacji, systemu elektrycznego i struktury. 

Zwycięska JB Investments Sp. z o.o. z Warszawy, która była jedynym podmiotem biorącym udział w postępowaniu, jest polskim partnerem koncernu Bell. Zgodnie z umową Policja za przegląd zapłaci 1 286 065,15 złotych brutto. KGP na ten cel zaplanowała budżet w wysokości 1,350 mln złotych brutto.

Maszyna Bell 412 HP to dwusilnikowy lekki śmigłowiec wielozadaniowy, który do Policji trafił w 2011 roku z 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego. Na co dzień realizuje on typowe zadania policyjne w ramach Zarządu Lotnictwa Policji Komendy Głównej Policji. Oprócz Polski, śmigłowce Bell 412 są wykorzystywane także przez służby mundurowe w innych państwach, m.in. Brazylii, Kandzie, Finlandii czy Czechach.

Warto zaznaczyć, że KGP podpisała też się ostatnio umowę na dostawę trzech śmigłowców Bell-407GXi. Pierwszy powinien zostać dostarczony jeszcze do końca tego roku, a dwa kolejne do końca marca 2020 r. Łączna wartość umowy, to ponad 60 mln złotych. W ostatnich dniach, szef MSWiA poinformował także, że Policja kupi w tym roku kolejne dwa śmigłowce Black Hawk. Łącznie, z tymi już kupionymi, KGP już niedługo będzie dysponować pięcioma takimi maszynami.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze