Reklama

Policja

Policja z prądem. Świętokrzyski garnizon inwestuje w elektroauta

KIA Niro. Fot. Świętokrzyska Policja
KIA Niro. Fot. Świętokrzyska Policja

Kielecka komenda planuje zasilić swoją flotę o radiowozy z napędem elektrycznym. Ich dostawy zrealizowane mają zostać jeszcze w tym roku. To kolejna inwestycja świętokrzyskiego garnizonu w radiowozy z elektrycznymi silnikami.

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach ruszyła z postępowaniem, którego celem jest wyłonienie dostawcy 14 samochodów osobowych w policyjnej wersji oznakowanej segment "C" z napędem elektrycznym. Wszystkie auta muszą być oczywiście nowe, wyprodukowane w 2021 roku i także w bieżącym roku dostarczone. Policja zakłada bowiem, że wszystkie samochody zostaną jej przekazane do 30 listopada br. 

Mundurowi wymagają, by nowe radiowozy wyposażone były, oprócz elektrycznego silnika, w automatyczną skrzynię biegów. Maksymalna moc netto silnika ma być nie mniejsza niż 100 kW, maksymalny zasięg nie mniejszy niż 400 km, a prędkość maksymalna nie niższa niż 150 km/h.

Oferty, które przesyłane mogą być jednostce do 5 sierpnia br., ocenione zostaną przez policję na podstawie paru kryteriów. Najważniejsza jest oczywiście cena, ale punkty przydzielone będą mogły zostać także za termin dostawy, pojemność akumulatora trakcyjnego oraz maksymalną moc netto silnika. 

Policja nie zdradza w dokumentach, ile zamierza wydać na nowe radiowozy. Wiadomo jednak, że zakup dofinansowany zostanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Co więcej, w planie zamówień na 2012 roku świętokrzyski garnizon oszacował wartość tego zamówienia na prawie 2 mln złotych netto.

Mundurowi w elektrykach

To oczywiście nie pierwsze elektroauta, z których korzysta polska policja. To Szczecin stał się bowiem poligonem doświadczalnym w zakresie wprowadzania do formacji pojazdów o napędzie elektrycznym. Już w 2018 roku trafiły one do funkcjonariuszy ze Szczecina oraz Szczecinka. Także ówczesny zakup dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wspiera rozwój elektromobilności.

14 nowych oznakowanych radiowozów elektrycznych, to również nie pierwsze elektryki, z których korzystać będzie świętokrzyska policja. Ostatnia dostawa takiego sprzętu, a dokładnie 9 radiowozów KIA Niro, zrealizowana została w listopadzie 2020 roku. Łączna wartość zakupu wynosiła ponad 1,5 miliona złotych, z czego 612 tysięcy współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Radiowozy trafiły do komend powiatowych w Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Końskich, Sandomierzu, Skarżysku, Staszowie, Włoszczowie oraz do komendy miasta i wojewódzkiej w Kielcach. Wraz z pojazdami zakupione zostały stacje ładowania o wartości ponad 34 tys. złotych.

image
Nissan Leaf II. Fot. Świętokrzyska Policja

Wcześniej, w 2019 roku świętokrzyskim policjantom dostarczono cztery elektryczne Nissany Leaf II. Pojazdy trafiły do służby patrolowej, policjantów pionu prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, a także Komend Powiatowych w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Starachowicach. 

Jak podkreśla garnizon, wystarczą 2 godziny, aby częściowo naładować i wyjechać autem z garażu. Natomiast naładowanie do pełna trwa około 7 h. Gdyby wydarzyła się jakaś niespodziewana sytuacja, samochód można naładować ze zwykłego gniazdka. Koszt przejazdu 100 kilometrów szacowany jest na około 10 złotych.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze