Reklama

Policja

Policja na straży obostrzeń

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Ostatniej doby policjanci przeprowadzili ponad 22 tys. kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia w związku z pandemią - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że podczas kontroli policjanci nałożyli 6,2 tys. mandatów oraz skierowali ponad 674 wnioski o ukaranie do sądu za brak maseczki.

Rzecznik KGP przekazał, że ostatniej doby polscy policjanci przeprowadzili ponad 22 171 kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia. "Niezależnie od przeprowadzonych kontroli dodatkowo po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką nałożono 6241 mandatów, skierowano ponad 674 wnioski o ukaranie do sądu oraz 2358 osób pouczono" – podkreślił Ciarka. Poinformował również, że policjanci skontrolowali ponad 3,2 tys. pojazdów transportu publicznego, sprawdzając, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób. "Sprawdzono też ponad 10,2 tys. obiektów handlowych oraz ponad 100 miejsc organizacji wesel i 68 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki" - wyliczył. Jak dodał. "skontrolowano również 525 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 1380 restauracji i 1848 siłowni oraz klubów fitness". Ciarka zaznaczył, że codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierowanych jest ok. 20 tys. policjantów.

Rzecznik poinformował też, że w poniedziałek policjanci przeprowadzili prawie 416 tys. kontroli osób przybywających na kwarantannie. "Cały czas przypominamy o obowiązku przestrzegania wprowadzonych ograniczeń, przypominając również, że to od naszej dyscypliny zależy, jak szybko zostanie zahamowana transmisja wirusa, a co za tym idzie znoszone nakazy" - powiedział. Przypomniał, że inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł.

Zapowiedź represji

Podczas piątkowej konferencji, komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk zapowiedział, że policja będzie "sięgać po wszelkie dostępne prawem środki" by rozliczać osoby nieprzestrzegające obostrzeń. "Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana" – mówił gen. Szymczyk. 

Komendant zapowiedział też, że kontrola przestrzegania obostrzeń w najbliższych dniach i tygodniach będą jednym z priorytetów każdego funkcjonariusza policji. "Chcę zdecydowanie podkreślić, że nie o wyścig danych statystycznych tutaj chodzi. Nie chodzi o ilość mandatów, wniosków o ukaranie do sądu czy wniosków do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o nałożenie kar administracyjnych. Absolutnie nie" – powiedział

PAP/IS24 

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze