Reklama

Policja

Policja kupuje amunicję do granatników

Fot. Podlaska Policja/Twitter
Fot. Podlaska Policja/Twitter

Komenda Główna Policji kupiła ponad 1000 sztuk amunicji kal. 40x46 do granatników. Na pięć zadań rozstrzygnąć udało się jednak tylko trzy. Wszystkie zamówienia trafiły do warszawskiej spółki Griffin Group S.A. Defence sp.k.

Przetarg realizowany był w ramach procedury przyspieszonej. Jak informowała KGP, formacja w 2021 roku "zakupiła 118 kpl. granatników kal. 40 mm z przeznaczeniem dla pododdziałów zwartych oraz CBŚP i pionu kontrterrorystycznego". Jak dodano, "ewentualne wykorzystanie tej broni w działaniach warunkowane jest zakupem dedykowanej amunicji, której Policja w chwili obecnej nie posiada na stanie". W związku z tym, formacja wygospodarowała "środki na przedmiotowe zamówienie w ramach środków niewygasających, które można wydatkować jedynie do końca listopada 2021 r". Jednocześnie podkreślono, że "bez tych środków zakup amunicji będzie niemożliwy". 

O jakich pieniądzach mowa? Za 145,8 tys. złotych KGP kupiła łącznie 1020 sztuk naboi granatnikowych kal. 40x46 mm. W ramach zadania nr 1, formacja dostanie 360 sztuk naboi z pociskiem kinetycznym za 37 080 złotych. Zadanie drugie także obejmuje dostawę 360 sztuk (za 43 920 złotych) naboi, jednak tym razem "ze znacznikiem miejsca trafienia", a czwarte - 300 sztuk naboi (za 64 800 złotych) z pociskiem hukowo-błyskowym. Policji nie udało się znaleźć chętnych na realizację dostaw 100 sztuk naboi granatnikowych kal. 40x46 mm z pociskiem hukowo-błyskowym z zapalnikiem uderzeniowym (zadanie 4) oraz 700 sztuk naboi z pociskiem z gazem łzawiącym.

Umowy na dostawy podpisano 4 listopada. Biorąc jednak pod uwagę, że policji nie udało się kupić m.in. 700 sztuk naboi z pociskiem z gazem łzawiącym, a zadanie to stanowiło największą część (ilościowo) całego przetargu, nie jest wykluczone, że formacja w niedługim czasie zdecyduje się zrealizować także ten zakup.  

Reklama
Reklama


 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Piotr

    Od zawsze brakowalo amunicji 9x19, ktora w hurcie kosztuje pewnie 1 zł za sztukę, a co dopiero 40x46 za okolo 150 zł sztuka. Nie ma na samochody, nie ma na tarcze, nie ma na kartridże to wiadomo że nie będzie też na taką amunicję. Smutne

Reklama

Najnowsze