Reklama

Policja

Policja kupi amunicję specjalną do strzelb gładkolufowych

<p><g class="gr_ gr_4 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="4" data-gr-id="4">Fot</g><span>. Policja</span></p>
<p><g class="gr_ gr_4 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="4" data-gr-id="4">Fot</g><span>. Policja</span></p>

Policja zamierza pozyskać amunicję specjalną do strzelb gładkolufowych kalibru 12/70, która w założeniu trafi do arsenału służby do 18 października bieżącego roku. Zamówienie będzie realizowane w ramach dziewięciu zadań, obejmujących różne typy nabojów specjalnych kalibru 12, zaś oferty będą składane do 8 maja.

Zamówienie obejmuje zakup 26 tys. kul gumowych, Typ 1, o średnicy 17,4 mm i masie 4,5 g, przy ustalonym zasięgu niebezpiecznego rażenia na 20 m oraz białym kolorze łuski. W tym przypadku trafienia na odległości większej niż podana w specyfikacji technicznej, aminicja nie może powodować ciężkich zranień ani kontuzji, a jedynie skutkować potencjalnym przecięciem skóry. Typ 2, z poszukiwanych rodzajów amunicji specjalnej, o zielonym kolorze łuski, ma być mieszkanką proszku żelaznego i talku technicznego w zamkniętym pojemniku z tworzywa sztucznego. Zasięg niebezpiecznego rażenia ustalony został na 430 m, a po trafieniu w przeszkodę pocisk ma ją przebić i rozsypać się na pył. W tym przypadku masa pocisku to 18,3 g, a Policja chce nabyć 10 tys. sztuk tego rodzaju amunicji specjalnej.

Typ 3 amunicji specjalnej, do strzelb gładkolufowych, został oznaczony kolorem żółtym o wadze 18,3 g i dąży się do jego zamówienia w ilości 5 tys. sztuk. Amunicja zawierać będzie, w tym przypadku, mieszankę proszku żelaznego, talku i domieszkę CS, w zamkniętym pojemniku z tworzywa sztucznego. Zasięg niebezpiecznego rażenia ustalony został na 430 m, zaś po trafieniu w przeszkodę pocisk ma ją przebić, rozsypując się w pył. Zawarta w pocisku substancja łzawiąca musi, po rozbiciu pocisku, oddziaływać drażniąco na błony śluzowe.

Czwarta część zamówienia obejmuje pozyskanie 22400 sztuk nabojów Typ 4 bez pocisku, które mają oddziaływać ładunkiem błyskowo-akustycznym, w postaci mieszaniny azotanu sodu i proszku magnezowego. W tym przypadku działanie amunicji musi polegać wyłącznie na oddziaływaniu świetlno-akustycznym, zaś mieszanina pirotechniczna musi ulegać podczas strzału spaleniu w lufie broni i ma jedynie potęgować huk wystrzału oraz jego efekt świetlny. Tego rodzaju naboje będą w łusce koloru białego. Do Policji ma trafić także 9 tys. nabojów specjalnych, oznaczonych czerwonymi łuskami, których pocisk będzie wydrążonym ołowianym cylindrem, o średnicy 16,45 mm i masie 29,5 g, umieszczonym w przybitce z tworzywa sztucznego. Zasięg niebezpiecznego rażenia Typu 5 został określony w specyfikacji technicznej na 880 m.

Typ 6, zamawianej amunicji, będzie oznaczony kolorem niebieskim na łuskach. W skład pocisku będzie wchodziło dwanaście ołowianych loftek o średnicy 6,8 mm i masie 2 g. Amunicji, o zasięgu niebezpiecznego rażenia określonym na 600 m, Policja chce nabyć 9 tys. sztuk. Siódmym elementem zamówienia jest pozyskanie 40 tys. sztuk amunicji Typu 20. W tym przypadku pocisk składa się z walca gumowego, ubrzechwionego o średnicy 18,8 mm i masie 7,3 g z jednym wzniesieniem na główce pocisku gumowego. Zasięg niebezpiecznego rażenia ustalono na 20 m, podkreślając, że prędkość niebezpieczna dla odkrytego ciała ludzkiego to 65 m/s, dla prędkości większych w 50 proc. przypadków może wystąpić przecięcie odkrytej skóry u osoby dorosłej.

Policja planuje również zakup typów 30 i 50, po 41 tys. sztuk amunicji każdy. W pierwszym przypadku pocisk składa się z walca gumowego, ubrzechwionego o średnicy 18,8 mm i masie 7,3 g, ale w przeciwieństwie do Typu 20, z dwoma wzniesieniami na główce pocisku gumowego. Zasięg niebezpiecznego rażenia ustalono w tym przypadku na 30 m, lecz również podkreślając, że prędkość niebezpieczna dla odkrytego ciała ludzkiego to 65 m/s, dla prędkości większych w 50 proc. przypadków może wystąpić przecięcie odkrytej skóry u osoby dorosłej. W przypadku Typu 50 mówimy o pociskach składających się z walca gumowego, ubrzechwionego o średnicy 18,8 mm i masie już 10,3 g, z trzema wzniesieniami na główce pocisku gumowego. Zasięg niebezpiecznego rażenia ustalono w tym przypadku na 50 m. Typy 20, 30, 50 będą miały łuski o kolorze białym.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze