Reklama

Policja

Policja dalej inwestuje w śmigłowce

Policyjny śmigłowiec Bell 206B3 Jet Ranger III w czasie Szczytu NATO / Fot. J. Sabak

Oprócz zapowiadanego zakupu nowych śmigłowców, Policja zamierza inwestować również w te, które już użytkuje. Z jednej strony, dotyczy to wykonania prac ponadzakresowych śmigłowca Bell-206BIII, z drugiej obsługi serwisowej zespołów napędowych oraz dostawy nowych elementów wchodzących w ich skład, w policyjnych śmigłowcach typu Mi-2, W-3/3A Sokół oraz PZL-Kania. 

Maszyna typu Bell-206BIII przebywa obecnie w zakładach Bell Helicopter w Pradze, gdzie dokonano jej przeglądu i przedstawiono raport i wnioski, co do potrzeby przyszłych działań technicznych. Dlatego wykonanie prac ponadzakresowych ma być warunkiem niezbędnym do przywrócenia zdatności do lotu wspomnianego śmigłowca.

Czytaj też: Policyjne lotnictwo wyjdzie z zapaści? MSWiA: Planujemy zakup czterech śmigłowców

Jak czytamy w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia, jedyną firmą obsługową, która może wykonać zamówienie zgodnie z wymaganym zakresem i regulacjami prawa lotniczego jest właśnie Bell Helicopter Prague a.s. reprezentowany w tym przypadku przez firmę NAVITEC. Całkowita wartość zamówienia ma wynieść prawie 1,5 miliona złotych.

Kwota 4,6 miliona złotych przeznaczona zostanie z kolei, na modernizację śmigłowców Mi-2, W-3/A Sokół oraz PZL-Kania. Chodzi o wykonanie obsługi serwisowej zespołów napędowych wspomnianych policyjnych śmigłowców oraz dostawy nowych wyrobów wchodzących w skład tych zespołów napędowych. W pierwszym etapie zamówienia mają zostać wykonane niezbędne naprawy i remonty oraz przegląd i serwis pogwarancyjny wyrobów wchodzących w skład zespołów napędowych maszyn.

W drugim etapie dostarczone mają być, wyprodukowane przez Pratt&Whitney Rzeszów S.A., nowe elementy, wchodzące w skład zespołów napędowych oraz podzespołów, części zamienne, dokumentacja opisowo-eksploatacyjna oraz specjalne narzędzia przeznaczone do wykonywania przez policyjne służby techniczne prac obsługowych. W tym przypadku, Pratt&Whitney Rzeszów S.A. jako producent zespołów napędowych jest jedynym wykonawcą, w UE i poza nią, posiadającym określone przepisami lotniczymi uprawnienia do wykonywania obsługi serwisowej zespołów napędowych policyjnych śmigłowców.

Czytaj też: Trzy nowe śmigłowce dla Policji

Należy przypomnieć, że Policja zamierza również w najbliższym czasie pozyskać nowe maszyny. Zakup nowych śmigłowców jest dla polskiej Policji konieczny – powiedział w programie SKANER Defence24 rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka.

Reklama

Komentarze

    Reklama