Reklama

Policja

Policja dalej bez śmigłowców. Kolejny przetarg unieważniony

fot. Airbus Helicopters
fot. Airbus Helicopters

Komenda Główna Policji po raz drugi unieważniła przetarg na zakup 3 lekkich, jednosilnikowych śmigłowców. Jedyna złożona oferta, podobnie jak za pierwszym razem, przekraczała wyasygnowane środki wysokości 53 mln zł o 20 mln zł. Jednak zgodnie z opublikowanymi dokumentami została ona odrzucona  z innego powodu, którym jest nie spełnienie wymagań w zakresie rejestratora parametrów lotu.

Zgodnie z dokumentem datowanym na 28 września 2018 roku, przetarg na lekkie śmigłowce policyjne został unieważniony w związku z odrzuceniem jedynej oferty, złożonej przez Heli Invest Sp. z o. o.  na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 2 pzp, czyli: treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zgodnie z uzasadnieniem przyczyną jest rejestrator parametrów lotu i pracy zespołu napędowego, który zgodnie ze specyfikacją powinien zapewniać zapis ostatnich 8 godzin lotu w każdych warunkach, również przy użyciu przez pilotów NVG oraz parametrów silnika korzystając z czujników zainstalowanych w instalacjach i urządzeniach śmigłowca

Tymczasem zgodnie z danymi pozyskanymi przez KGP z dokumentacji rejestrator APPAERO VISION  1000 zastosowany w zaoferowanym śmigłowcu Airbus Helicopters H125 nie spełnia wymaganych parametrów, w szczególności zaś nie pobiera parametrów pracy silnika i instalacji bezpośrednio, oraz nie raportuje parametrów instalacji hydraulicznej, pneumatycznej i elektrycznej, a kamera nie zapewnia odczytów w warunkach nocnych. Przede wszystkim zaś rejestrator nie raportuje ostatnich 8 godzin pracy ale jedynie ostatni lot, czyli maksymalnie 4 godziny 32 minuty.

W tej sytuacji przetarg został anulowany z braku ofert wypełniających wymagania, co otwiera prostą drogę do trzeciego podejścia. Pierwsze postępowanie zostało anulowane, przy tym samym oferencie, jako jedynym który w ogóle zaproponował śmigłowce w terminie wyznaczonym do końca roku 2018. Tutaj Heli Invest i inne firmy, które nie zdecydowały się ostatecznie złożyć ofert, podnosiły jako istotny problem bardzo krótki czas dostawy.  Dzięki przeniesieniu funduszy w drugim postępowaniu wydłużono ten czas do grudnia 2019 roku, jednak ponownie pojawiły się te same problemy. Złożono ponownie tylko jedna ofertę, a wartość oferty, która dla 3 maszyn wyniosła ponad 73 mln zł, przekraczała znacznie, niezmienną od pierwszego przetargu sumę środków wysokości 53 mln zł. Skoro obecnie, jedyny oferowany śmigłowiec Airbus Helicopters H125 okazał się nie spełniać wymagań policji, to pod znakiem zapytania staje pozytywne rozstrzygnięcie tego przetargu w ewentualnym 3 podejściu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze