Reklama

Policja

Opancerzone terenówki za drogie dla policji

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Zgodnie z przewidywaniami policja unieważniła postepowanie na dostawy dwóch nieoznakowanych, skrycie opancerzonych pojazdów osobowych terenowych. Uczyniono to zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, gdyż najkorzystniejsza, najtańsza oferta przewyższała przewidziany przez zamawiającego budżet na realizację tego zadania.

Przypomnijmy, policja chciała wydać na skrycie opancerzone SUV-y 4 miliony złotych brutto, a dwie złożone oferty opiewały na wyższe kwoty, odpowiednio: TEAM Marek Pasierbski – prawie 5,8 mln zł brutto, konsorcjum Zdunek Premium oraz Hibneryt – ok. 4,86 mln zł brutto.

Zgodnie z planami policji samochody miały być dostarczone jeszcze w tym roku, najpóźniej do 18 grudnia. Jednak obecnie termin ten, nawet przy ponownym rozpisaniu postępowania z większym budżetem, jest mało realny. Tego typu pojazdy nie stoją bowiem na placu i nie czekają na klienta, a ich produkcja prowadzona jest zawsze według indywidualnych potrzeb zamawiającego. Tegoroczny termin jest tym mniej realny, że policja poszukiwała samochodów charakteryzujących się m.in. silnikiem V8 z zapłonem iskrowym o mocy co najmniej 275 kW oraz poziomem ochrony zgodnym z klasą VR6 potwierdzonym certyfikatem VPAM BRV 2009. Z kolei  odporność na wybuchy określono na poziomie eksplozji minimum dwóch granatów ręcznych DM 51 pod pojazdem oraz minimum 15 kg ekwiwalentu TNT w odległości nie większej niż 4 metry z boku pojazdu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że klasa VR6 dotyczy całego, gotowego pojazdu a nie tylko materiałów, osłon balistycznych zamontowanych na nim i potwierdza się ją badaniem zgodnym ze standardem VPAM BRV 2009. Odbywa się to w trakcie prób balistycznych, ostrzeliwania pojazdu, a także detonacji ładunków, co ma potwierdzić nie tylko jakość zastosowanych osłon, ale prawidłowość wykonania całego opancerzenia (np. ochrony przerw pomiędzy drzwiami a nadwoziem, mocowania szyb kuloodpornych itp.). Przypomnijmy też, że klasa VR6 oznacza, iż zastosowane w samochodzie osłony/opancerzenie powinny być odporne na ostrzał minimum pociskami kalibru 7,62 mm x 39 z rdzeniem stalowym, a miejsca łączeń osłon zwykłymi pociskami kalibru 7,62 mm x 39. Oba typy amunicji są używane do zasilania karabinków AK i ich "klonów".

Biorąc pod uwagę wartości ofert można przypuszczać, że policji zostały zaoferowane skrycie opancerzone SUV-y klasy premium, takie jak BMW X5 Protection VR6 czy Range Rover Sentinel, którego osłony spełniają nawet wyższą normę VR8, również potwierdzoną certyfikatem zgodnym ze standardem VAPM BRV 2009. Oba te samochody wyposażone są w benzynowe silniki V8 o mocy odpowiednio 330 - 430 kW w przypadku BMW oraz 386 – 415 kW w Range Roverze.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Dark

  Na razie tylko pałują protestujących przedsiębiorców więc myślę że wystarczą im rowery :) Trochę gorzej jak górnicy pojadą do Warszawy ... proponuję od razu T34.

  1. Trep

   Może za słabo

  2. o tym też wiesz i pamiętasz?

   Za Tuska policja strzelała do górników, zamykała usta wolnym mediom, kopała po cywilnemu niewinnych ludzi, urządzała prowokację pod rosyjską ambasadą, mordowała zatrzymywanych na komendach, wymieniać mam dalej hiPOkryto POlityczny?

  3. Psychiatra

   Matko boska. Zmień leki.

 2. kez87

  Na co policji tego typu sprzęt ? Jeśli chodziło by o wysoki stopień zagrożenia nie łatwiej oddać AT-ekom starego ale do takich celów wystarczającego BWP1 albo kilku ?

  1. Ja nie jestem idiotą...

   Skryta akcja w BWP :-)

 3. Oooooo co chodzi

  PiS sie zbroi Widocznie ma za uszami

  1. Rafał

   Większość państw się zbroi, czyli tam też rządzi PiS? Brzmi logicznie...

 4. Andrettoni

  Po co to Policji? Krytyków proponuję wysłać na akcję z antyterrorystami. Następnego dnia będzie wniosek, o zakup 10, a nie 2, lepsze kamizelki, lepszą broń i 3x większe wypłaty. Po co informatykowi komputer za 20 tyś? Nie wystarczy mu Pentium I albo Pentium II. Przecież do pisania programów nie potrzeba szybkiej grafiki. A jednak fachowcy chcą mieć dobry sprzęt do pracy.

 5. zły porucznik

  @qwe To, że ty nie wiesz, nie oznacza, iż nie są potrzebne. Podstawowe zadania takich pojazdów to ogólnie rzecz biorąc, program ochrony świadka koronnego czy skytego działania przy zatrzymaniach wysokiego ryzyka. Takich pojazdów nie kupisz za 50 tysięcy.

 6. Qwe

  Już powoli godzę się na to że z moich podatków skarbówka kupuje kilkadziesiąt wypasionych Subaru, płacę na klechę na etacie w urzędzie skarbowym ale po co policji takie samochody, żeby mogli skrycie i bezpiecznie zajechać na polowanie????

  1. Maciek

   Po to samo, po co są im potrzebne śmigłowce s70. Nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie.

  2. carl fath

   Na ludzi z bronią mają jechać Polonezami jak w latach 90-tych ?

 7. Paradoks

  KASA POSZŁA na Pegasusa Paradoksalnie opłacało się

Reklama

Najnowsze