Reklama

Policja

Nowa Komendant-Rektor na czele WSPol

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Minister Mariusz Kamiński powołał insp. dr hab. Iwonę Klonowską na stanowisko Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji. Inspektor Klonowska zastąpiła na stanowisku szefa WSPol insp. Marka Fałdowskiego, który ze służbą pożegnał się pod koniec lutego. 

Insp. Iwona Klonowska rozpoczęła służbę w Policji w 2000 r. jako funkcjonariusz Komendy Stołecznej Policji, gdzie pracowała w sekcji prewencji, a także sekcji do spraw nieletnich. W dalszych latach kariery nowa szefowa policyjnej uczelni była m.in. wykładowcą w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, pracowała również jako radca w Zespole Psychologów CSP. Od lipca 2014 r. pełniła służbę w Komendzie Głównej Policji m.in. jako naczelnik wydziału i dyrektor biura. Jak informuje MSWiA, Klonowska została odznaczona brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, a także brązową i srebrną Odznaką Zasłużony Policjant.

Fałdowski rezygnuje

Jeszcze do niedawna na czele WSPol stał insp. Marek Fałdowski, który ze służbą pożegnał się pod koniec lutego. To, że Marek Fałdowski pożegna się ze stanowiskiem komedanta-rektora jasne stało się już 14 lutego, choć o jego odejściu w środowisku spekulowano już znacznie wcześniej. Fałdowski uważany był za człowieka związanego z byłym wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim, a to że poseł z Podlasia nie znalazł się w kierownictwie resortu spraw wewnętrznych i administracji po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych miało być jednym z powodów odejścia szefa policyjnej uczelni. Fałdowskiemu nie pomogły też z pewnością oskarżenia (zgodnie z kontrolą przeprowadzoną przez MSWiA – niepotwierdzone) o nieprawidłowości do jakich dojść miało przy powstawaniu jego pracy habilitacyjnej. Ostatecznie insp. Fałdowski zdecydował się na rezygnację i odejście na emeryturę. "Komendant-Rektor nabył pełne prawa emerytalne z tytułu wysługi lat; został oczyszczony ze wszystkich nieprawdziwych zarzutów, co wykazała kontrola Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji" – informowała w połowie lutego WSPol.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie to jedyna policyjna placówka w Polsce, która prowadzi kursy oficerskie. Jak podkreśla MSWiA, absolwenci szkoły oficerskiej to przede wszystkim eksperci pionu służby prewencyjnej bądź kryminalnej. 

Warto również przypomnieć, że stanowisko szefa WSPol jest etatem generalskim, tak więc nowo mianowana Komendant-Rektor ma szansę na awans. Jeśli tak się stanie, insp. Klonowska będzie pierwszym od 1990 urzędującym szefem WSPol, który otrzymał generalskie szlify. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze