Reklama

Policja

Norweskie służby specjalne obawiają się ataków ze strony skrajnej prawicy

 • Fot. Krister Brandser / licencja Public Domain via Commons

W odpowiedzi na pojawiające się w Norwegii sugestie mediów dotyczące możliwości infiltracji państwa przez członków tzw. Państwa Islamskiego (Da`ish), tamtejsze służby specjalne wydały specjalne oświadczenie. Poinformowano w nim, że obecnie większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego są działania organizacji oraz osób utożsamiających się ze skrajną prawicą, aniżeli islamiści.

Zdaniem norweskich służb specjalnych większe ryzyko niosą obecnie potencjalne wystąpienia organizacji skrajnie prawicowych aniżeli działania islamistów, mogących napłynąć z obecną falą nielegalnych imigrantów. Stąd też tamtejsza służba PST (Politiets Sikkerhetstjeneste) uważa, że w krótkim okresie  rozwój grup odwołujących się do radykalnego islamu nie będzie największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa kraju. Zwrócono za to uwagę, że przyjmowanie przez Norwegię kolejnych grup nielegalnych imigrantów oraz uchodźców mobilizuje wszelkie organizacje uznające za swoje poglądy wyznawane przez skrajną prawicę, ruchy antyimigranckie oraz antyislamskie.

Co ważne, PST zauważa, że do działań kryminalnych czy wręcz terrorystycznych, może posunąć się nie tylko skrajna prawica. Zwraca się uwagę także na aktywność skrajnie lewicowych organizacji, których działalność może prowadzić do starć z radykałami z prawicy. Radykalizm oraz ekstremizm motywowany poglądami politycznymi w Norwegii jest nadal sprawą bardzo traumatyczną, w głównej mierze w związku z wydarzeniami z 2011 r. To wówczas Anders Behring Breivik zaatakował młodzieżówkę socjaldemokratyczną, spotykającą się na wyspie Utøya, a wcześniej podłożył bomby w Oslo. Terrorysta jako jeden z powodów swojego działania wskazał właśnie chęć przeciwstawienia się „muzułmańskiej inwazji”. Dziś istnieją realne obawy, że może doczekać się kontynuatorów dążących do przeprowadzenia podobnych ataków. 

Jednocześnie, zdaniem norweskich służb specjalnych, jakiekolwiek zagrożenie związane z islamistycznymi organizacjami terrorystycznymi jest obecnie związane raczej z osobami, które już zamieszkują to państwo lub wręcz urodziły się w Norwegii i tam zradykalizowały się. Co ważne dla Norwegów, dotychczas - na szczęście - to państwo nie doświadczyło żadnego ataku terrorystycznego, którego sprawcami byliby islamiści. Szacuje się, że wyznawcy islamu stanowią w tym państwie od 2,4 proc. do nawet 7 proc. populacji. W ciągu ostatnich miesięcy do Norwegii trafiło ponad 8 tys. osób ubiegających się o azyl, z czego zaledwie jedna czwarta to Syryjczycy. Rosną obawy, że do końca roku może pojawić się blisko 20 tys. nielegalnych imigrantów oraz uchodźców. 

W kontekście stanowiska PST warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy, dotyczące diagnozy bieżących wydarzeń. Po pierwsze, jakiekolwiek decyzje odnośnie przyjmowania nielegalnych imigrantów oraz uchodźców mają swój wpływ na radykałów już funkcjonujących w każdym z państw europejskich, i to zarówno tych ze skrajnej prawicy, jak i lewicy. Nie można zapominać, że zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Europie mogą być osoby pokroju Andersa Behringa Breivika. Dlatego mówiąc o wyzwaniach, przed jakimi stoją służby specjalne oraz policja, także w Polsce, trzeba zawsze pamiętać o potrzebie wzmożonej kontroli nie tylko osób nielegalnie przybywających do Europy, ale również tych, które dążą do okazywania swojego niezadowolenia z takiej polityki UE drogami nieakceptowanymi w państwie prawa (ataki na ośrodki azylanckie, podpalenia, pobicia etc.).

Po drugie, należy zwrócić uwagę, że PST użyło sformułowania, że zagrożenia wynikającego z działań islamistów napływających do Europy nie należy spodziewać się w perspektywie krótkoterminowej - strategia grup terrorystycznych zapewne nie będzie zakładała działań ad hoc, gwałtownych i mogących utrudnić ulokowanie na dłuższy okres własnych aktywów w danych państwach Europy. Nie zmienia to faktu, że islamiści nadal stanowią zagrożenie dla wielu państw europejskich i nie wolno zapominać o tym tylko dlatego, że toczy się obecnie bardzo emocjonalna dyskusja na temat nielegalnych imigrantów oraz uchodźców.

Należy jeszcze dodać, że duńskie służby (PET) oficjalnie wskazały, że na dziś istnieje małe ryzyko przenikania samych terrorystów w gronie nielegalnych imigrantów oraz uchodźców, którzy znajdują się na terytorium państwa. Odbyło się to w trakcie wspólnej konferencji szefa PET Finna Andersena, ministra sprawiedliwości Sørena Pinda oraz szefa policji Jensa Henrika Højbjerga. Konferencja miała ewidentnie na celu obniżenie poziomu obaw w społeczeństwie, które pojawiły się m.in. w kontekście wcześniejszych sugestii płynących ze strony PET, o których również pisaliśmy na łamach Defence24. Na konferencji podkreślano, że tzw. Państwo Islamskie (Da`ish) używa obecnego kryzysu raczej w kategorii walki propagandowej, publikując pewne opinie i komentarze szczególnie na forach i stronach internetowych. Duńscy dygnitarze zaznaczyli, że przecież znaczna część ludzi ucieka właśnie w obawie przed działaniami islamistów i nie będzie skłonna do współpracy z nimi w Danii. Jednak, co równie ważne, PET oraz inne służby zastrzegły, że nie mogą w żadnym razie wykluczyć tego, że wśród nielegalnych imigrantów oraz uchodźców znajdują się jednostki, które sympatyzują lub wręcz dążą do szerzenia poglądów bliskich islamistom.

Reklama

Komentarze (11)

 1. m

  Największym problemem, to tak w ogóle jest wzrost tendencji ksenofobicznych, rasizm itp., których ofiarami stają się żyjący pokojowo w Europie Cyganie, Arabowie, Pakistańczycy, Turcy, będący przecież, jak wiemy, solą tej ziemi ....

 2. kmk8

  ZAKŁAD .... idę o zakład, że w ciągu 10 do 15 lat, pan Anders Behring Breivik zostanie ułaskawiony i zwolniony z więzienia. A co więcej Naród Norwegii będzie chciał uhonorować go odpowiednim odznaczeniem, za zasługi w przeciwstawieniu się niszczenia Państwa Norweskiego i Narodu Norweskiego. Cóż uczynił pan Breivik ?. Większość odpowie : "strzelał i podkładał bomby". Ale to tylko tylko nieunikniony skutek. Ten Norweg dostrzegł to na co inni zamykają oczy. On zobaczył i zrozumiał, że na jego oczach "MORDOWANY JEST NARÓD NORWESKI". Pod płaszczykiem słów mieszających w głowach, "słów wytrychów". O wielokulturowości, solidarności, współczuciu, przemyca się do Norwegii, szerzej do całej Skandynawii całe rzesze OBCYCH KULTUROWO ludzi. Ludzi którzy za cel stawiają sobie ... OBALENIE DEMOKRACJI, ZNISZCZENIE WOLNOŚCI i zastąpienie ich "WŁASNYM CHORYM PRAWEM". Jak już dziś o tym wiemy za tak zwanymi socjal-demokratami stoi : "Żydo-Komuna" (nazwa użyta przez Naczelnego Rabina Polski - jak rozumiem jest akceptowana przez Izraelitów). Wywiad z aktywistką Żydowskiego pochodzenia jest dostępny w necie. Mówi ona o tym, że ich rolą jest całkowita zmiana Europy z Chrześcijańskiej w ... (brak odpowiedniego słowa w języku ludzi kulturalnych), chociaż może ... "EURO - GUŁAG". Obyśmy My w Polsce obudzili się do października i POgonili tych "socjal-demokrato-liberałów", bo zobaczycie jak "przybysze" będą grać na polskich ulicach w "Polowanie na Białego Niedźwiedzia" (filmy o tym znajdziecie na Y.T.). Miłego dnia Polacy, ja idę na strzelnicę, zacząłem uprawiać strzelectwo sportowe.

 3. wystawic ich jako zywe tarcze przed muslinami !

  Lewackie świnie spod znaku Che i Rote Armee Fraktion ! W Polsce rozprawimy sie z wami juz niedfługo ! Pomozemy wam sie zintegrowac we wspólnych obozach z islamska dzicza przed wspolna wysyłka na pustynie w afryce !

 4. za zdrade narodu tylko jedna kara !

  Niech się ku...y zdecydują po czyjej stronie są, czy po stronie narodu czy po stronie lewackich świń które za zdradę będą wisieć ! Chcą walczyć z własnym narodem w imię czegoś tam ? Myślę że niektórzy z nich będą klękać i błagać o litość tak jak ci na Mjadanie ! Nie dajmy się ani ciapatym ani lewactwu i ich sługusom ! Ja składałem przysięgę w 1990 roku w której treści jest mowa - " strzec niepodległości i granic RP" ! Nie zamierzam tej przysięgi złamać tak jak przypuszczam większość rezerwistów ! Na razie czekajmy na wynik wyborów w dniu 25.09.2015

 5. allah snackbar he he he !!!

  To DEBILE ! Tymczasem płonie najwiekszy meczet w europie na południu Londynu a "naszych" mendiach o tym ani słowa !

 6. Swiatowid

  Oni sie boja se do nich przyjda terorysci, a w polsce zapraszaja terorystow. Kopacz sie niezle pokazala. Zreszta jak zawsze. Kopacz oszukuje polakow. Mowiac ze mamy przyjac 11 tys bandytow. Ale nie powiedziala ze to ma byc o wiele wieksza. Polska ma przyjac 7% od calkowitej grupy a na dzien dzisiejszy jest to 480 tys . A to daje przeszko 30 tys.

 7. panzer-division

  Islamiści i lewacy powinni ufundować pomnik Breivikowi, zrobił on tzw "niedźwiedzią przysługę" dla słusznej sprawy. Lewacy potrafią doskonale wyłapywać i wyolbrzymiać wszelkie akty bezmyślnej agresji, aby doprawić tzw "mordę" prawicy. Walczyć z nielegalnymi, kolorowymi emigrantami trzeba Z GŁOWĄ, tak jak robić cokolwiek innego. Trzeba walczyć tak, aby dawać pretekstu przeciwnikowi aby wykorzystali naszą walkę przeciwko nam. Amerykanie w ten sposób przegrali wojnę w Wietnamie z lewackimi mediami (tylko jełopy, lewacy i kacapy uważają, ze Amerykanie przegrali militarnie w Wietnamie). Dam Wam przykład. Hitler i Stali wspólnie rozpętali IIWŚ, wspólnie dokonali agresji na Polskę i wspólnie nas mordowali (Stalina nawet bardziej), jednak to Hitler był traktowany przez zachodnią opinię publiczną jako agresor a Stalin miał "dobrą prasę". Można robić wszystko, ale z głową...;)

 8. Marek

  W Norwegii Breivik stanowił wyjątek od reguły. Tak więc nie mają co się obawiać "skrajnej prawicy". Raczej powinni skupić się na psychologach, którzy to i owo będą niebawem "tłumaczyć", niezbyt uprzejmie potraktowanym przez nowych "obywateli" z powodu odmowy norweskim panienkom. Muszą także zafundować sobie odpowiednik WCZK, który będzie co poniektóre odważniejsze kobiety po wyjściu z sali sądowej aresztował za tak zwany "rasizm".

 9. Eryk

  Norwegia to jest systematycznie niszczona przez skrajną lewicę !

 10. Eryk

  Norwegia to jest systematycznie niszczona przez skrajną lewicę !

 11. eip

  haha no kur.. komedia

Reklama