Reklama

Policja

KIO odrzuciła odwołanie Airbusa w sprawie Black Hawków dla Policji [NEWS InfoSecurity24]

fot. Flickr.com/Alan Wilson CC BY-SA 2.0
fot. Flickr.com/Alan Wilson CC BY-SA 2.0

Krajowa Izba Odwoławcza, na wczorajszym posiedzeniu, odrzuciła złożone przez Airbus Helicopters odwołanie na procedurą pozyskania śmigłowców wielozadaniowych dla Policji. Airbus Helicopters nie zgadzał się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców w ramach procedury „z wolnej ręki”. W związku z decyzją KIO można się spodziewać, że zgodnie z zapowiedziami Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Jarosława Szymczyka, umowa na dostawę Black Hawków dla Policji zostanie podpisana „w najbliższym czasie”.

Airbus Helicopters Societe par actions simplifee odwołanie do KIO złożył 7 maja 2018 roku. Jak informowała wtedy wiceprezes KIO Magdalena Grabarczyk, odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało złożone na postępowaniu na pozyskanie śmigłowców wielozadaniowych prowadzone przez Komendę Główną Policji. „Skład orzekający dokonał czynności formalno-prawnych i sprawdzających i wyznaczył termin posiedzenia z udziałem stron na 28 maja 2018 r.” – mówiła Grabarczyk. Z informacji jakie uzyskało InfoSecurity24.pl na wczorajszym posiedzeniu KIO odrzuciła odwołanie Airbusa na podstawie Art. 189 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych. Przepis ten mówi, że „Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że: […] odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie”. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że prowadzona procedura zakupu Black Hawków został zgło­szona do Prezesa Zamówień Publicznych 13 kwiet­nia. Teraz zgodnie z art. 198a i 198b PZP Airbus Helicopters przysługuje na postanowienie KIO - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie. 

Jak na razie nie jest znane uzasadnienie tej decyzji, KIO z zgodnie z przepisami ma 3 dni na jego opublikowanie. 

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia fakt prowadzenia procedury z „wolnej ręki” na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla Policji potwierdził InfoSecurity24.pl rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Kilka dni później, podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, do sprawy zakupu śmigłowców Black Hawk, odniósł się także Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Potwierdził on wtedy, że Policja planuje zakup właśnie tych śmigłowców i zapowiedział, że umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie.

Po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej zakup śmigłowców Black Hawk przez Polską Policję wydaje się niezagrożony. Można się zatem spodziewać, że zgodnie z zapowiedziami szefa KGP, niebawem umowa na zakup wielozadaniowych śmigłowców dla policyjnych antyterrorystów zostanie sfinalizowana.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze