Reklama

Policja

Na szczyt klimatyczny w nowych radiowozach

Fot. Śląska Policja
Fot. Śląska Policja

Policja na Śląsku pochwaliła się właśnie nowymi radiowozami, które zostały kupione w związku z potrzebą zabezpieczenia szczytu klimatycznego w Katowicach. Upraszczając, dzięki COP24, tamtejsi funkcjonariusze będą mogli korzystać w sumie z 65 pojazdów za ponad 7 mln złotych, w tym po raz pierwszy w parku maszynowym pojawią się m.in. samochody Kia Stinger. W tym samym czasie, trwają podsumowania i odprawy służbowe w Policji, podsumowujące wielomiesięczne przygotowania formacji do zabezpieczenia Szczytu.

Do śląskiej Policji trafi w sumie 65 nowoczesnych radiowozów, które zakupiono w związku z potrzebami zabezpieczenia szczytu klimatycznego COP24. Oczywiście, po zakończeniu wydarzenia samochody będą normalnie użytkowane na Śląsku. Pierwsze egzemplarze zostały już zaprezentowane Komendantowi Głównemu Policji, gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi. Policja na nowe samochody, oznakowane oraz nieoznakowane, wyda około 7,2 mln złotych. Środku pochodzą z policyjnego budżetu.

image
Fot. Śląska Policja

Wśród nowych aut, pojawia się 12 radiowozów Volkswagen T6 (w wersji patrolowej), ale z nowym typem oznakowania, 5 nieoznakowanych aut marki Kia Sportage, 8 samochodów Kia Stinger, 10 pojazdów Hyundai i20, 5 Mercedes Vito, 25 Opel Astra 5. Policjanci podkreślają przede wszystkim debiut auta Kia Stinger, które jeszcze nigdy nie znajdowały się na wyposażeniu funkcjonariuszy w Polsce.

image
Fot. Śląska Policja

Policja wskazuje, że do tej pory odebrano już 8 pojazdów, a kolejne zamówione będą sukcesywnie dostarczane w najbliższych dniach. Pierwsze egzemplarze nowych aut mieli okazję osobiście przetestować Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz jego Zastępca nadinsp. Andrzej Szymczyk, którzy odwiedzili komendą w związku z odprawą kadry kierowniczej polskiej Policji przed COP24. Towarzyszył im szef śląskich policjantów nadinsp. Krzysztof Justyński.

Czytaj też:  Policja wybrała dostawcę kombinezonów dla AT

image
Fot. Śląska Policja

Zakupy nowego wyposażenia to nie wszystkie elementy przygotowań do COP24. W katowickiej komendzie wojewódzkiej odbyła się też odprawa służbowa kierownictwa Polskiej Policji, dotycząca przygotowania do konferencji klimatycznej. Naradę poprowadził Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, jego I Zastępca nadinsp. Andrzej Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński oraz Komendant CBŚP nadinsp. Kamil Bracha.

Czytaj też:  MSWiA wprowadza zakaz noszenia broni. Służby minimalizują zagrożenie

Nadinsp. Andrzej Szymczyk podsumował wielomiesięczne przygotowania dużej grupy funkcjonariuszy do szczytu klimatycznego, w tym przeprowadzone w ciągu ostatnich miesięcy ćwiczenia sztabowe, przygotowujące poszczególne jednostki do zabezpieczenia tego wydarzenia. W czasie odprawy omówiono też kwestie zabezpieczenia COP24 pod kątem sztabowym, antyterrorystycznym, logistycznym, informatycznym i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

image
Fot. Śląska Policja

Gen. insp. Jarosław Szymczyk wskazał również na ważny element, jakim jest efektywna współpraca podczas zabezpieczenia z innymi służbami: Służbą Ochrony Państwa, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Strażą Ochrony Kolei. Przypomnijmy, że w czasie przed rozpoczęciem COP24 oraz w trakcie trwania wydarzenia wprowadzono szereg obostrzeń, wynikających z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa na terytorium państwa. Wcześniej informowaliśmy chociażby o czasowym przywróceniu kontroli granicznych na granicach Polski, które są wewnętrznymi Strefy Schengen czy zakazie noszenia broni.

Czytaj też:  Szczyt klimatyczny coraz bliżej. Wrócą kontrole graniczne

Policja/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama