Reklama

Policja

MSWiA szuka sposobu na zatrzymanie w policji odchodzących funkcjonariuszy

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

W ministerstwie prowadzone są prace nad rozwiązaniem umożliwiającym przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy posiadają co najmniej 25 lat służby i nabyli prawo do emerytury - poinformowało MSWiA.

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, powołując się na policyjnych związkowców, że w przyszłym roku policję czeka rekordowa fala odejść ze służby. Gazeta informuje, że nawet 10 tys. policjantów w latach 2020-2021 r. może zrzucić mundur – wchodzą bowiem w pełną wysługę lat, która uprawnia ich do najwyższych uprawnień emerytalnych i gwarancji aż 75 proc. wynagrodzenia.

Jak napisała "Rz", chodzi m.in. o propozycję, by rząd dołożył do pensji policjantom z 25-letnim stażem 50 proc. hipotetycznej emerytury, aby zostali w służbie kolejne pięć lat.

To funkcjonariusze, którzy przychodzili do nowo tworzonej policji w latach 1990–1991. Pierwsza duża fala wniosków o odejście pojawi się na początku przyszłego roku i nie ma się co dziwić. Rząd mało robi, by ich zatrzymać.

Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ Policjantów

MSWiA poinformowało dziś, że prowadzone są prace nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy.

Według ministerstwa, systematycznie podnoszone są uposażenia policjantów. "Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze dostali podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości po 655 zł brutto (wraz z nagrodą roczną). Zabezpieczone zostały też środki na podwyżkę uposażeń od 1 stycznia 2020 roku w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną. Zgodnie z podpisanym 8 listopada 2018 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną społeczną, reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy poszczególnych formacji resortu, od 1 lipca 2019 r. wprowadzono płatne w 100 proc. nadgodziny" - wylicza MSWiA.

Szef związku zawodowego policjantów Rafał Jankowski zaznaczył, że jest punkt porozumienia z 8 listopada, który dotyczy dodatku dla osób w wieku emerytalnym. "Naszym zdaniem ten projekt bardzo wybiórczo traktował część funkcjonariuszy. Chcielibyśmy, żeby to rozwiązanie było bardziej powszechne i żeby były czytelne kryteria określające, kto może z tego dodatku skorzystać. Na pewno nie wyrazimy pozytywnej opinii, jeżeli będzie mogła z tego skorzystać jakaś tylko wąska grupa funkcjonariuszy" - powiedział Jankowski.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że na początku roku w służbach mundurowych zawsze odnotowuje się więcej odejść na emeryturę. "W tym czasie nie przyjmujemy dużej liczby policjantów, gdyż szkoły policyjne są zapełnione kursantami przyjętymi w listopadzie i grudniu, gdy prowadzimy największy nabór. A więc przed nami jeszcze dwa duże nabory w tym roku" - stwierdził insp. Mariusz Ciarka.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. uciekinier

  Nikt normalny nie przyjdzie do policji czy służby więziennej na 25lat poniewierki dzień w dzień (brak ludzi) za marną kasę jaką się dostaje. Przychodzą młodzi dostaję tą marną kasę a po 3miesiącach wie że jest tragedia i ucieka co by se życia nie zmarnować

 2. Lelum polelum

  Jeżeli będzie w resorcie normalność i szacunek dla każdego policjanta, to pozostaną w służbie.

  1. prawie emeryt

   normalności i szacunku nigdy tam nie będzie taka praca ale jak by dali mi 2tys. podwyżki od nowego roku to bym zacisnął zęby i jeszcze popracował a tak 15lat i emka -dorobię w normalnych warunkach te 2tys lub więcej. TO WIE KAŻDY CO MA +-15lat

 3. Adam

  słabe te działania kgp ja chciałbym pieniązki za nadgodziny a nie miesiąc przymusowego wolnego

 4. Cndi

  Nikt nie dostanie pieniędzy za nadgodziny bo ich poprostu nie ma. W chwili obecnej trwa wielkie wybieranie nadgodzin z polecenia przełożonego ..... Nie liczy się to że masz swoją robotę , będą zaległości , nie ma ludzi do pracy . Istotne jest to że wybierzesz nadgodziny i nie trzeba będzie płacić ..... Patologia. Skoro nie ma na nadgodziny to na te dodatki też kasy nie będzie , no chyba że tylko dla zapracowanych na stanowiskach i że znajomościami..... Czegoś takiego jak w policji nigdzie nie wiedziałem . Jeżeli ktoś tu nie pracował to nie jest w stanie sobie tego betonu wyobrazić . Ja za chwilę będę mógł iść na emeryturę, nie chce ale jak tak dalej pójdzie , nadal będzie taka nagonka , statystyka której niby nie ma czy nieudolnie obsadzane stanowiska znajomymi którzy nie mają pojęcia o robocie to ja się wypisuje z tego cyrku. Pozdrawiam wszystkich uczciwie pracujących funkcjonariuszy ..... To już jest praca , nie służba.

 5. Ja

  Nie będą odchodzić kiedy będą mieli więcej pieniędzy, miej wymyślania przez KGP przepisom, etaty z KGP oddać dla policjantów pracujących w KMP i KPP i nie prosić się o sprzęt.

Reklama

Najnowsze