Reklama

Policja

MSBS oficjalnie w kompanii reprezentacyjnej

Fot. Polska Policja
Fot. Polska Policja

Po dwóch latach od zakupu karabinków MSBS-R dla Polskiej Policji, broń ta trafiła - już oficjalnie - do policyjnego ceremoniału. Wyprodukowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” trafiła do formacji jeszcze w 2018 roku.

MSBS-R stał się już oficjalnie częścią policyjnego ceremoniału. Komendant Główny Policji opublikował zarządzanie zmieniające zarządzenie w tej sprawie. Zgodnie z uaktualnionymi zapisami, poczet sztandarowy, który wchodzi w skład asysty honorowej pododdziału wyposażony może być m.in. właśnie w karabinki MSBS-R, zakupione przez formację w 2018 roku. Przypomnijmy, że oprócz nowego uzbrojenia, żołnierze asysty honorowej mogą również występować z karabinkami SKS, AKM lub AKMS. 

Zmieniły się również m.in. zapisy dotyczące wybranych elementów musztry policyjnej asysty honorowej. Zarządzenie z lutego br. wprowadza dokładnie zapisy dotyczące chwytów karabinkiem MSBS-R. 

image
Źródło: Zarządzenie nr 4 Komendanta Głównego Policji z dnia 10 lutego 2020 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ceremoniału policyjnego

Policja zakupiła dotychczas 120 kompletów karabinków MSBS-R. Zakup został zrealizowany jeszcze w 2018 roku, w dwóch transzach. Formacja zapłaciła za nie łącznie ponad 1,4 mln złotych.

Jak podkreślił w odpowiedzi na pytania InfoSecurity24.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, zakupione dotychczas przez Biuro Logistyki Policji KGP karabinki MSBS-R pozyskane zostały na potrzeby Kompanii Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji, która obecnie z nich korzysta. Dodał również, że od wielu lat zabiegano, by kompania, która uczestniczy w setkach wydarzeń i uroczystości rocznie, wyposażona została w nowy typ karabinków.

Na zakup radomskiej broni w wersji reprezentacyjnej zdecydowała się, oczywiście oprócz samego wojska, jeszcze w 2016 roku Służba Więzienna. Umowa podpisana została podczas kieleckich targów MSPO, a warta była 440 tys. złotych.

Polska konstrukcja trafiła również do Straży Granicznej, która w październiku 2019 roku podjęła nawet decyzję o złożeniu zamówienia na kolejną partię karabinków MSBS Grot z Radomia. Na jej wyposażeniu, jako pierwszej formacji mundurowej, znalazły się radomskie karabinki z krótką lufą. Nowy kontrakt, podpisany 23 października, zakłada dostawy 228 karabinków. Straż Graniczna zapłaci za nie ponad 2 miliony złotych. Natomiast jeszcze w 2017 roku formacja zamówiła karabinki reprezentacyjne Grot R20 (wówczas MSBS-556R). Jak podkreśla SG, zakupione uzbrojenie cechuje modułowa konstrukcja, dzięki której karabin przystosowany specjalnie do wystąpień reprezentacyjnych. Można go też przekształcić na karabin w wersji bojowej – wystarczy tylko zmienić moduł lufy.

Karabinek MSBS Grot C16 FB-M1 powstał w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. To nowa konstrukcja, opracowana wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną. Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana "Grota" Roweckiego - komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

Reklama

Komentarze

    Reklama