Reklama

Policja

Międzynarodowa akcja wymierzona w czarny rynek papierosów w Europie. Sukces CBŚP

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Policja rozbiła międzynarodową grupę zajmującą się nielegalnym obrotem papierosami. Policjanci CBŚP z Zarządu w Gdańsku prowadzili śledztwo od 2015 roku, które było nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Z ustaleń śledczych wynika, że w nielegalną działalność zaangażowani byli obywatele Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji oraz Włoch. Należy zaznaczyć, że działania prowadzące do rozbicia grupy przestępców były wykonywane przez CBŚP, a także służby brytyjskie oraz włoskie i były koordynowane przez funkcjonariuszy Europol-u.

Mechanizm działania rozbitej właśnie grupy międzynarodowych przestępców polegał na wykorzystaniu uproszczonej procedury tranzytu międzynarodowego, za pomocą utworzonych do tego podmiotów gospodarczych. Pozorowały one działalność handlową, uwiarygadniając realizowane transakcje i przemieszczenia tranzytowe towarów z pominięciem uiszczenia należnych podatków.

Ostatecznie, dzięki współpracy CBŚP, służb brytyjskich, włoskich i Europolu rozbito całą grupę, zabezpieczając 39 mln papierosów. Legalny towar poprzez kolejne firmy był teoretycznie wyprowadzany poza teren UE, a faktycznie papierosy trafiały na czarny rynek. Budżet UE mógł być narażony na straty rzędu 41 mln zł. CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku ustaliło 5 Polaków podejrzanych o udział w grupie.

Co więcej, z zebranych dotychczas informacji wynika także, że członkowie grupy korumpowali urzędników celnych w krajach UE. Celem było potwierdzenie wyjazdu transportów papierosów poza obszar Unii Europejskiej. W rzeczywistości towar nigdy nie opuszczał granic UE i był tam wprowadzany do obrotu bez opłacenia należności podatkowych.

W wyniku intensywnego współdziałania polskich, brytyjskich i włoskich służb,  przy koordynacji Europolu zatrzymano w 2015 roku w miejscowości Caserta we Włoszech transport z 14 milionami papierosów, które były przeznaczone na nielegalny rynek. Wyprowadzenie spod dozoru celnego UE takiej ilości papierosów naraziłoby budżet Unii na uszczuplenia z tytułu nieodprowadzonych należności podatku akcyzowego, podatku VAT i cła w łącznej wysokości niemal 15 mln zł.

Kolejnym krokiem było zabezpieczenie pod Padwą we Włoszech ponad 13 mln papierosów różnych marek, które także w fikcyjny sposób miały opuścić granice UE. Wprowadzenie takiej ilości wyrobów tytoniowych na nielegalny rynek naraziłoby budżet Unii na uszczuplenia z tytułu nieodprowadzonych należności publicznoprawnych w wysokości 14 mln zł. Zaś w Trieście funkcjonariusze przejęli trzeci transport papierosów różnych marek, tym razem prawie 12 mln sztuk. Gdyby ten towar trafił na rynek budżet Unii zostałby narażany na uszczuplenia ponad 12 mln zł. W trakcie działań na terenie państw członkowskich UE łącznie zatrzymano pięć osób.

W lipcu policjanci CBŚP z Gdańska zatrzymali pięć osób, którym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku przedstawiono zarzuty miedzy innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani są także podejrzani o narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnych wielkiej wartości w wysokości niemal 15 mln. zł. Podczas działań, u jednego z zatrzymanych policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar ponad 250 tysięcy euro. Jak zaznaczają śledczy, cała sprawa ma nadal charakter rozwojowy.

CBŚP/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze