Reklama

Policja

Międzynarodowa akcja policji zakończona sukcesem. Rozbili grupę okradającą ciężarówki

Fot. Oficjalne konto Gendarmerie Nationale (Facebook)
Fot. Oficjalne konto Gendarmerie Nationale (Facebook)

Dzięki współpracy polskich policjantów, francuskich żandarmów oraz przedstawicieli Europolu oraz Eurojust udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w różnych częściach kontynentu. Przestępcy specjalizowali się w kradzieży ładunków transportowanych przez ciężarówki, przede wszystkim we Francji.

Na bazie międzynarodowej współpracy stróżom prawa udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się okradaniem ciężarówek. Zatrzymane w trakcie akcji, prowadzonej symultanicznie w Polsce (Gorzów Wlkp.) oraz we Francji (Nancy), osoby mają stać za co najmniej 36 kradzieżami. W sumie łupem przestępców miały paść ładunki, przewożone transportem kołowym, których wartość oscylować może w okolicach 1,5 miliona euro. 

Polscy policjanci oraz francuscy żandarmi przeszukali w obu państwach 15 miejsc, mogących mieć coś wspólnego z rozbitą grupą przestępczą. We Francji oraz w Polsce zatrzymanych zostało w sumie sześciu podejrzanych. Zorganizowana grupa przestępcza, której dotyczy dochodzenie, kierowała ciężarówki na niezabezpieczone parkingi we wschodniej Francji i tam je okradała. Śledczy wskazują jednak, że działalność przestępców mogła obejmować również kilka innych krajów UE.

Europol zaangażował się w sprawę od samego początku śledztwa, a więc od marca 2017 r. Współpraca, uzyskana za pomocą formatu Europolu, miała przede wszystkim wspomóc krajowych policjantów oraz żandarmów w połączeniu ich starań w zakresie rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w skali różnych państw. Europol zapewnił również wsparcie analityczne, ułatwił wymianę informacji oraz czerpanie z własnych baz danych. W tym celu w Nancy we Francji ulokowane zostało jedno z mobilnych biur Europolu. W działaniach aktywnie wspierał stróżów prawa Eurojust, zapewniający koordynację w zakresie działań wymiaru sprawiedliwości.

Europol zaznacza, że w ostatnim czasie odnotowywana jest większa liczba incydentów związanych z kradzieżą ładunków z ciężarówek i tego rodzaju pojazdów, służących do transportu kołowego. Wzrastać ma również suma strat wynikających z tego rodzaju kradzieży, gdyż przestępcy mają skupiać swoją uwagę przede wszystkim na tych pojazdach, które przewożą produkty o wysokiej wartości. Co więcej, taką przestępczą działalnością mają zajmować się bardzo dobrze zorganizowane grupy przestępcze z Europy Wschodniej.

Europol/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze