Reklama

Policja

KSP dostanie cztery owczarki. Zastąpią psy, które zginęły w awarii ciepłowniczej

Ogi, Otill, Oro i Ondo. Fot. Komenda Stołeczna Policji
Ogi, Otill, Oro i Ondo. Fot. Komenda Stołeczna Policji

W drugiej połowie lutego 2021 roku do Komendy Stołecznej Policji trafią cztery nowe owczarki niemieckie wyszkolone do badań osmologicznych - Otil, Ogi, Oro i Ondo. Zastąpią sześć psów, które zginęły w połowie lutego w awarii ciepłowniczej na warszawskiej Pradze-Północ.

Jak poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, nowe psy zostały zakupione od polskiego hodowcy. "Aktualnie cztery młode owczarki niemieckie szkolą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach" - poinformował nadkomisarz. Wskazał przy tym, że psy pod okiem przewodników przechodzą tresurę praktyczną, która ma rozwinąć u nich umiejętności w zakresie pracy węchowej i utrzymania sprawności użytkowej psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego.

"Wiedzę dotyczącą pracy z psem zdobywają również przewodnicy. Ich zadaniem jest pogłębienie umiejętności teoretycznych w zakresie tresury psów, kynologii służbowej, czyli anatomii zwierzęcia, jego pielęgnacji, żywienia, chorób, czy problemów fizjologicznych, a także taktyki i techniki użycia psów do badań osmologicznych oraz sposobu zabezpieczania śladów osmologicznych i pobierania materiału porównawczego" - tłumaczył policjant.

Poinformował również, że po zakończeniu kursu psy zostaną poddane atestacji. "Pozytywna ocena pozwoli im otrzymać atest niezbędny do wykorzystywania psów do badań osmologicznych. Psy po otrzymaniu atestu trafią do budynku przy ul. Jagiellońskiej i rozpoczną dwumiesięczną adaptację do nowego miejsca, po której rozpoczną służbę" - podkreślił.

Rzecznik KSP zaznaczył, że psy powinny zakończyć siedmiomiesięczny kurs dla psów do badań osmologicznych 26 lutego 2021 roku, po którym trafią do odtworzonych pomieszczeń, które w lutym całkowicie zostały zniszczone na skutek awarii sieci ciepłowniczej. "Udało się to dzięki zaangażowaniu spółki Veolia Energia Warszawa S.A. oraz bieżącej współpracy firmy w tej sprawie z Komendą Stołeczną Policji" - powiedział.

Dzięki staraniom Veolia Energia Warszawa zniszczona pracownia została przywrócona do stanu poprzedniego. Do pomieszczeń trafił nowy sprzęt kwaterunkowy, zapewniono również dostawę i montaż nowych 11 kojców i bud, a także odtworzono teren zewnętrzny wokół obiektu, m.in. chodnik wzdłuż wybiegu dla psów. Na zlecenie spółki Veolia Energia Warszawa S.A., podwykonawca wykonał również renowację terenów zielonych wokół budynków.

nadkom. Sylwester Marczak

Marczak przypomniał, że nowe psy - Otil, Ogi, Oro i Ondo - wprowadzą się do odbudowanych pomieszczeń niemalże w rok po tragedii, do której doszło 21 lutego 2020 roku. Wtedy podczas awarii ciepłowniczej zginęło sześć psów policyjnych - Edamis, Jogin, Jerk, Lasso, Long i Magnet. Po tragedii udzielono wsparcia psychologicznego policjantom oraz w laboratorium kryminalistycznym Komendy Stołecznej Policji odsłonięto tablicę upamiętniającą psy.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze