Reklama

Policja

Skoki z policyjnego Black Hawka [WIDEO]

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Na skrzydło, na linę, tandem i zrzut cargo – takie skoki spadochronowe i zrzuty wykonywali instruktorzy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” z policyjnego Black Hawka S-70i na lotnisku Warszawskiego Aeroklubu Chrcynno EPNC. Poprzedziły je ćwiczenia zgrywające kontrterrorystów i pilotów.

Policyjni kontrterroryści stale doskonalą swoje umiejętności. Ich system szkoleń obejmuje m.in.: ćwiczenia strzeleckie, z taktyki, skoki spadochronowe, ćwiczenia nurkowe i wysokościowe. W szeregach "BOA" od lat funkcjonuje grupa spadochroniarzy przygotowanych do realizacji wyspecjalizowanych działań. Nowych umiejętności uczy się również kolejne pokolenie kontrterrorystów. Najpierw jednak w powietrzu można było zobaczyć ich instruktorów. Wykonywali różnego rodzaju skoki z policyjnego śmigłowca typu Black Hawk S-70i.

Jak podkreśla policja, skoczkowie muszą umieć sterować spadochornami tak, by wylądować w wyznaczonym miejscu. "Choć tego typu spadochron posiada dość dużą doskonałość aerodynamiczną, używany jest tylko przez doświadczonych skoczków. Zasada jest prosta: trzeba zawsze lądować pod wiatr" - informuje formacja.

Innym rodzajem wykonywanych skoków były te "na linę". W tym przypadku lina była podpięta do śmigłowca i wprowadzała do pracy spadochron główny. Skoki odbywały się z mniejszych wysokości, przez mniej doświadczonych skoczków. Były to pierwsze tego typu skoki ze śmigłowca S-70i w Polsce.

Ćwiczono również skoki w tandemie. W tym przypadku na niebie widać było dwóch skoczków na jednym spadochronie na dość dużej wysokości. Tego typu skoki pozwalają zabrać na operację bojową osoby nieprzeszkolone. Na koniec ćwiczono jeszcze "cargo", czyli zrzut samego ładunku na spadochronie, co jest nową zdolnością operacyjną załóg S-70i i kontrterrorystów.

image
Fot. policja.pl

"Policjanci CPKP <<BOA>> desantowali się ze śmigłowca Black Hawk S-70i na spadochronach typu skrzydło" – opowiada koordynator szkolenia. "Kilkukrotnie w ciągu dnia wznosili się w policyjnym śmigłowcu nad zrzutowisko, a każde desantowanie było uważnie obserwowane przez pozostałych instruktorów. Wkrótce także kolejni młodzi kursanci będą mieli możliwość zdobycia nowych umiejętności pod okiem swoich bardziej doświadczonych kolegów" - dodaje koordynator szkolenia. Wziąć udział w takim szkoleniu będą mogli funkcjonariusze "BOA", którzy wykazali się wcześniej odpowiednią sprawnością fizyczną, przeszli z wynikiem pozytywnym dodatkowe testy psychologiczne i zajmują stanowisko przewidziane do wykonywania tego typu zadań. Podczas szkolenia podstawowego każdy z nich będzie musiał wykonać 5 skoków.

Reklama
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama