Reklama

Policja

KGP: liczba policjantów zarażonych koronawirusem wciąż jest duża

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że koronawirusem zarażonych jest obecnie 432 policjantów i 98 pracowników policji. „Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności, a liczba zarażonych jest niestety duża” - poinformował we wtorek rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka.

Jak przekazał we wtorek rzecznik komendanta głównego policji, od początku działań związanych z pandemią zakażonych koronawirusem zostało 15 238 policjantów i 2535 pracowników policji, a 14 806 policjantów i 2437 pracowników policji już wyzdrowiało. "Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Liczba zarażonych jest niestety duża" - podkreślił insp. Mariusz Ciarka. Z danych, które podał wynika więc, że obecnie zarażonych koronawirusem zarażonych jest 432 policjantów i 98 pracowników policji.

Ciarka dodał też, że ponad 28 tys. policjantów było na kwarantannie, a obecnie przebywa na niej ok. 500 funkcjonariuszy. "Niestety nasze siły są przez to osłabione, a koledzy i koleżanki w zastępstwie nieobecnych mają jeszcze więcej zadań do wykonania w dobie pandemii" - zaznaczył Ciarka.

Z najnowszych policyjnych statystyk wynika, że od momentu wprowadzenia stanu epidemii funkcjonariusze prawie 46,6 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. "To ogromna liczba sprawdzeń i bardzo duże obciążenie dodatkowymi zadaniami policjantów, ale cały czas polscy policjanci wykonują i inne ustawowe zadania: ścigamy sprawców przestępstw, dbamy o bezpieczeństwo i służymy pomocą" - poinformował Ciarka.

Rzecznik podał, że tylko ostatniej doby policjanci sprawdzili 166 tys. osób skierowanych na kwarantannę, a w ok. 780 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. Z kolei sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyli do tej pory ponad 215 266 osób, a ponad 238 tys. ukarali mandatem karnym. Natomiast w ponad 37 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Ostatniej doby skontrolowali też ok. 2778 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji przeprowadzili już ponad 432 tys. kontroli. Od początku działań policjanci skontrolowali również ponad 1 mln placówek handlowych oraz ponad 5260 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Sprawdzili także ponad 12 600 miejsc organizacji wesel.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. "Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Unikajmy skupisk ludzi. Im bardziej będziemy zdyscyplinowani, tym mniej będzie zakażeń, a w rezultacie szybciej będą znoszone wprowadzone ograniczenia" - przypomniał insp. Ciarka.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze