Reklama

Policja

Insp. Marek Fałdowski nie jest już rektorem WSPol

Fot. Marek Błędowski, Arkadiusz Błaszczuk/WSPol
Fot. Marek Błędowski, Arkadiusz Błaszczuk/WSPol

”27 lutego 2020 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zdania obowiązków na stanowisku Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz pożegnania ze służbą w Policji insp. dr hab. Marka Fałdowskiego” – poinformowała policyjna uczelnia. Odejście Fałdowskiego ze stanowiska zapowiadane było już w połowie miesiąca. Jak informowała wtedy WSPol, „Marek Fałdowski złożył do ministra spraw wewnętrznych i administracji prośbę o zwolnienie ze służby”. Jak widać, szef MSWiA dość szybko przychylił się do prośby byłego już komendanta-rektora.

To, że Marek Fałdowski pożegna się ze stanowiskiem komedanta-rektora jasne stało się już 14 lutego, choć o jego odejściu w środowisku spekulowano już znacznie wcześniej. Fałdowski uważany był za człowieka związanego z byłym wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim, a to że poseł z Podlasia nie znalazł się w kierownictwie resortu spraw wewnętrznych i administracji po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych miało być jednym z powodów odejścia szefa policyjnej uczelni. Fałdowskiemu nie pomogły też z pewnością oskarżenia (zgodnie z kontrolą przeprowadzoną przez MSWiA – niepotwierdzone) o nieprawidłowości do jakich dojść miało przy powstawaniu jego pracy habilitacyjnej. Ostatecznie insp. Fałdowski zdecydował się na rezygnację i odejście na emeryturę. "Komendant-Rektor nabył pełne prawa emerytalne z tytułu wysługi lat; został oczyszczony ze wszystkich nieprawdziwych zarzutów, co wykazała kontrola Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji" – informowała w połowie lutego WSPol.

Insp. Marek Fałdowski służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w pionie prewencji, a następnie kontynuował ją w pionie kryminalnym. W trakcie służby kolejno wspinał się po szczeblach kariery począwszy od stanowisk wykonawczych, po stanowiska kierownicze. Był m.in. Naczelnikiem Sekcji Kryminalnej oraz Zastępcą Komendanta Powiatowego w Węgrowie, następnie Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji ds. Kryminalnych w Siedlcach. Od 17 stycznia 2007 r. – Komendantem Miejskim Policji w Siedlcach. 11 lutego 2017 r. decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji został wyznaczony na stanowisko Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, natomiast 11 października 2018 r. jako Komendant-Rektor zaliczony również do grupy stanowisk badawczo-dydaktycznych Uczelni – stanowisko profesor WSPol.

Jak na razie nie wiadomo, kto zastąpi Fałdowskiego na stanowisku komendanta-rektora. Choć warto zaznaczyć, że w Policji to jedno z "bardziej intratnych" stanowisk. Etat szefa WSPol jest bowiem – teoretycznie - etatem generalskim. Jeśli więc nowo mianowany komendant-rektor nie będzie już nadinspektorem w momencie obejmowanie stanowiska, może otrzymać generalską nominacje kierując policyjną uczelnią. To jednak teoria, bowiem od 1990 roku nie zdarzyło się, by urzędujący szef WSPol otrzymał generalskie szlify. 

DM 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze