Reklama

Policja

Insp. Marek Fałdowski nie jest już rektorem WSPol

Fot. Marek Błędowski, Arkadiusz Błaszczuk/WSPol
Fot. Marek Błędowski, Arkadiusz Błaszczuk/WSPol

"27 lutego 2020 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zdania obowiązków na stanowisku Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz pożegnania ze służbą w Policji insp. dr hab. Marka Fałdowskiego" – poinformowała policyjna uczelnia. Odejście Fałdowskiego ze stanowiska zapowiadane było już w połowie miesiąca. Jak informowała wtedy WSPol, "Marek Fałdowski złożył do ministra spraw wewnętrznych i administracji prośbę o zwolnienie ze służby". Jak widać, szef MSWiA dość szybko przychylił się do prośby byłego już komendanta-rektora.

To, że Marek Fałdowski pożegna się ze stanowiskiem komedanta-rektora jasne stało się już 14 lutego, choć o jego odejściu w środowisku spekulowano już znacznie wcześniej. Fałdowski uważany był za człowieka związanego z byłym wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim, a to że poseł z Podlasia nie znalazł się w kierownictwie resortu spraw wewnętrznych i administracji po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych miało być jednym z powodów odejścia szefa policyjnej uczelni. Fałdowskiemu nie pomogły też z pewnością oskarżenia (zgodnie z kontrolą przeprowadzoną przez MSWiA – niepotwierdzone) o nieprawidłowości do jakich dojść miało przy powstawaniu jego pracy habilitacyjnej. Ostatecznie insp. Fałdowski zdecydował się na rezygnację i odejście na emeryturę. "Komendant-Rektor nabył pełne prawa emerytalne z tytułu wysługi lat; został oczyszczony ze wszystkich nieprawdziwych zarzutów, co wykazała kontrola Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji" – informowała w połowie lutego WSPol.

Insp. Marek Fałdowski służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w pionie prewencji, a następnie kontynuował ją w pionie kryminalnym. W trakcie służby kolejno wspinał się po szczeblach kariery począwszy od stanowisk wykonawczych, po stanowiska kierownicze. Był m.in. Naczelnikiem Sekcji Kryminalnej oraz Zastępcą Komendanta Powiatowego w Węgrowie, następnie Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji ds. Kryminalnych w Siedlcach. Od 17 stycznia 2007 r. – Komendantem Miejskim Policji w Siedlcach. 11 lutego 2017 r. decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji został wyznaczony na stanowisko Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, natomiast 11 października 2018 r. jako Komendant-Rektor zaliczony również do grupy stanowisk badawczo-dydaktycznych Uczelni – stanowisko profesor WSPol.

Jak na razie nie wiadomo, kto zastąpi Fałdowskiego na stanowisku komendanta-rektora. Choć warto zaznaczyć, że w Policji to jedno z "bardziej intratnych" stanowisk. Etat szefa WSPol jest bowiem – teoretycznie - etatem generalskim. Jeśli więc nowo mianowany komendant-rektor nie będzie już nadinspektorem w momencie obejmowanie stanowiska, może otrzymać generalską nominacje kierując policyjną uczelnią. To jednak teoria, bowiem od 1990 roku nie zdarzyło się, by urzędujący szef WSPol otrzymał generalskie szlify. 

DM 

Komentarze