Reklama

Policja

H125 w służbie austriackiej policji

Śmigłowiec podczas lotu w Alpach. Fot. Airbus
Śmigłowiec podczas lotu w Alpach. Fot. Airbus

Zespół brytyjskich specjalistów dostosował wiropłaty H125 do potrzeb austriackiej policji. Nowe śmigłowce dołączyły do użytkowanych już przez BMI flot śmigłowców Airbus H135 i AS350.

Austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (BMI) formalnie wdrożyło do eksploatacji dwa śmigłowce Airbus H125, które zostały doposażone pod kątem potrzeb organów ścigania i prowadzenia misji ratowniczych. Nowe statki powietrzne dołączyły do użytkowanych już przez BMI flot śmigłowców Airbus H135 i AS350. Będą operowały z Innsbrucka i Salzburga w Tyrolu oraz innych górskich obszarach Austrii w imieniu lokalnego rządu Tyrolu. 

Pierwszy śmigłowiec został uroczyście przekazany do służby 17 października br. podczas ceremonii w Innsbrucku, w obecności austriackiego ministra spraw wewnętrznych Wolfganga Peschorna i gubernatora Tyrolu Günthera Plattera.

Oba nowe H125 posiadają kompleksowy zestaw ekwipunku w niestandardowej konfiguracji, zaprojektowanej przez brytyjski oddział Airbus Helicopters i zamontowany w siedzibie firmy w Oksfordzie. Na pakiet ten składają się m.in. podwójny hak do podwieszania ładunków zewnętrznych, reflektor, sprzęt gaśniczy, w tym interfejs do obsługi zbiornika Bambi (do zrzutu wody) i radiostacja łączności w systemie TETRA. Wyposażenie kabiny zostało dostosowane do lotów w goglach noktowizyjnych.

BMI wybrało H125 m.in. ze względu na osiągi operacyjne, które mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia całorocznej dostępności śmigłowców do misji w rejonach alpejskich.

Airbus ląduje w Huwnikach

Przypomnijmy, że nowy H135 dla Straży Granicznej wylądował na początku września br. w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka. Maszyna wykonała lot dostawczy z fabryki, dlatego też zarejestrowana była jeszcze na niemieckiego producenta. Straż Graniczna zapłaciła za śmigłowiec ponad 46 mln złotych. Śmigłowiec miał zgodnie z planem trafić do pograniczników do 1 października 2019 roku.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego oraz poprzedniego ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, zakupiony przez Straż Graniczną w 2018 roku śmigłowiec Airbus Helicopters H135 będzie stacjonować w placówce formacji w Huwnikach (siedziba Wydziału IV Lotniczego). Maszyna wspierać ma zatem rozmieszczone tam dwie maszyny Kania.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze