Reklama

Policja

Granatniki HK169 dla polskiej policji

Fot. Podkarpacka Policja
Fot. Podkarpacka Policja

Polska policja opublikowała zapytanie ofertowe, którego przedmiotem jest dostawa 20 kompletów 40-mm granatników jednostrzałowych samodzielnych Heckler & Koch HK169. Jeśli zamówienie uda się zrealizować, to będzie to druga dostawa tego typu sprzętu dla formacji w tym roku.

Dokumentacja dotycząca zapytania ofertowego na dostawy 40-mm granatników jednostrzałowych samodzielnych Heckler & Koch HK169 na stronach formacji pojawiła się pod koniec maja br. Policja zainteresowana jest dokładnie ich 20 kompletami, na które składać będzie się oczywiście granatnik, a także m.in. celownik mechaniczny, chwyt przedni/czółno, kolba, szyna taktyczna typu Picantinny, pas nośny do transportu broni, plecak umożliwiający wygodne przenoszenie broni oraz amunicji oraz udowe miękkie zasobniki na amunicję. Policja zaznacza, że wszystkie te elementy muszą być wykonane w kolorze czarnym lub ciemnografitowym. Co więcej, broń objęta ma być co najmniej 60-miesięczną gwarancją, a pozostałe elementy - co najmniej 36-miesięczną.

Cała dostawa zrealizowana ma zostać do 15 listopada br. A na wnioski formacja czeka jedynie do 10 czerwca. Policja zdecydowała, że oceni je na podstawie tylko jednego kryterium i będzie to cena.

Samodzielny granatnik jednostrzałowy HK169 na amunicję niskociśnieniową 40 mm x 46 LV powstał jako następca granatnika HK69A1, ale konstrukcyjnie jest blisko spokrewniony z granatnikami rodziny GLM stosowanymi przez amerykańską armię pod oznaczeniem M320 oraz AG36. Broń może być zasilana szeroką gamą amunicji.

Granatnik HK 169 ładowany jest po odchyleniu lufy na bok i wyposażony w bezpiecznik oraz mechanizm spustowy podwójnego działania. Broń dostosowana jest dla strzelców prawo- i leworęcznych, zaopatrzony w mechaniczne przyrządy celownicze oraz w szynę MIL-STD-1913 do instalacji dodatkowego wyposażenia. Składaną kolba o regulowanej długości i wysokości pochodzi z karabinka G36, natomiast rozkładany chwyt przedni zapożyczono z pistoletu maszynowego MP7. Broń ma z kolbą złożoną długość 395 mm a po jej rozłożeniu - 663 mm. Lufa długości 280 mm pozwala na prowadzenie ognia na dystansie do 350 m. Masa całkowita HK169 wynosi 2 kg.

Jak wspomniano, to nie pierwsze zamówienie na tego typu sprzęt w tym roku. Na początku stycznia formacja podpisała umowę na dostawę 98 granatników jednostrzałowych samodzielnych kal. 40 mm. Trafiła ona do wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki Cenzin. Policja miała w tym postępowaniu spory wybór, gdyż zainteresowanych realizacją dostaw okazało się aż 8 potencjalnych wykonawców. Trzy z nich przekraczały jednak budżet Komendy Głównej Policji, a zlecenie trafiło ostatecznie do firmy, która zaproponowała najniższą cenę. Cenzin dostawę 98 sztuk granatników wycenił bowiem na 657 907,32 złotych brutto.

MR/JS

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze