Reklama

Policja

Gen. insp. Szymczyk: takie postawy jak wasze trzeba pokazywać światu. Medale im. podkom. Andrzeja Struja wręczone

Autor. MSWiA/Twitter

Jestem pełen podziwu i wielkiego uznania dla waszej odwagi, dla waszej ofiarności, zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowaliście - mówił w czwartek na uroczystości wręczenia medali im. podkom. Andrzeja Struja szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak podkreślał komendant główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, „spotykamy się dzisiaj z bohaterami naszych czasów”.

Reklama

W czwartek w gmachu MSWiA minister Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia otrzymują policjanci z całego kraju, którzy bez wahania, z narażeniem własnego zdrowia i życia ratowali innych.

Reklama
Jesteście wszyscy wybitnymi funkcjonariuszami polskiej Policji. Bardzo się cieszę, że każdemu z was będę mógł uścisnąć dłoń i podziękować osobiście za czyny jakich dokonaliście, każdemu z was wręczyć medal im. podkom. Andrzeja Struja. Medal ma niezwykłego patrona i jest dedykowany niezwykłym policjantom.
Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji
Reklama

Szef MSWiA przypominał, że Andrzej Struj był warszawskim policjantem, który będąc na urlopie podjął interwencję w obronnie obywateli i zapłacił za nią życiem. "Ten medal jest ku czci Andrzeja Struja, ten medal czci jego pamięć, jego heroizm i jest formą uhonorowania właśnie was, takich policjantów jak Andrzej Struj. Mamy ich bardzo wielu" - mówił minister. "Jestem pełen podziwu i wielkiego uznania dla waszej odwagi, dla waszej ofiarności, dla waszej zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowaliście" - zaznaczył.

Komendant główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że cieszy się, że w ramach 103. rocznicy powołania policji państwowej, "możemy spotkać się z niezwykłymi ludźmi noszącymi policyjne mundury". Dodał, że "spotykamy się dzisiaj z bohaterami naszych czasów".

Ileż trzeba mieć odwagi i determinacji, a przede wszystkim pasji i zrozumienia, czym jest służba, żeby bez chwili zawahania wejść do płonącego budynku, rzucić się w nurt rzeki, by ratować ludzkie życie.
Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji

Szef formacji zaznaczył, że na polskiego policjanta zawsze można liczyć. "Naprawdę jesteście bohaterami. Uważam, że takie postawy jak wasze trzeba pokazywać światu, Polakom - po to, aby wszyscy zrozumieli, że na polskiego policjanta zawsze można liczyć nie ważne czy jest to pandemia, szturm na polską granice czy potrzeba wsparcia milionów uchodźców" - powiedział Szymczyk. Podziękował także za to, że "rota policyjnego ślubowania to nie są dla was puste słowa". "Służba jest niezwykle niebezpieczna" - wskazał. Dodał też, że czuje dumę, że może kierować formacją, w której pełnią służbę "tak fantastyczni ludzie".

Wręczenie medalu, poza symbolicznym wymiarem, wiąże się też z możliwością podwyższenia emerytury policyjnej o 1 proc. podstawy jej wymiaru. Zgodnie z przepisami, kwota emerytury bez uwzględnienia dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych, obliczona ze wspomnianym podwyższeniem, nie może przekroczyć 76 proc. podstawy wymiaru emerytury. Gdy emerytura podwyższona jest o 15 proc. podstawy wymiary emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą, nie może ona - po otrzymaniu medalu - przekroczyć 81 proc.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął 10 lutego 2010 r. od ciosów nożem po tym, jak podczas urlopu interweniował wobec chuliganów. W ubiegłym roku, w 11. rocznicę śmierci policjanta, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał zarządzenie ustanawiające odznakę jego imienia.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze