Reklama

Policja

Gang złodziei samochodów rozbity. 102 zarzuty dla szefa grupy

fot. policja.pl
fot. policja.pl

W wyniku akcji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego, wymierzonej w grupę zajmującą się kradzieżami samochodów, zatrzymanych zostało 11 osób a zabezpieczonych ponad 60 pojazdów, setki podzespołów i części samochodowych. W działaniach brali udział także funkcjonariusze z Europolu oraz policjanci z Niemiec.

Akcja rozpoczęła się w miniony wtorek w Gorzowie Wielkopolskim i jego najbliższych okolicach. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gorzowie Wlkp. wspierani przez funkcjonariuszy Zarządów w Poznaniu i Szczecinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów na wielką skalę. Grupa działała od co najmniej 2013 roku na tamtejszym terenie. Z ustaleń śledczych wynika, że jej członkowie mogli kraść samochody nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Ich łupem padały samochody osobowe i dostawcze. Kradzione pojazdy były rozbierane w dziuplach znajdujących się pod Gorzowem Wlkp., a następnie po stosownych przeróbkach wprowadzane do użytku. Wstępnie straty oszacowano na blisko 3 miliony złotych.

Działania policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariusze policji niemieckiej landów Sachsen Anhalt, Brandenburgii oraz z Berlina.

undefined
fot. policja.pl

Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań wobec 11 osób..

Do przeszukań zaangażowano blisko 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, ponad 20 funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Gorzowie Wlkp., tyle samo funkcjonariuszy z policji niemieckiej, a także z KWP odpowiadających za współpracę międzynarodową.

W sprawę zaangażował się również Europejski Urząd Policji (Europol), który wspierał działania wykorzystując nowoczesny sprzęt elektroniczny umożliwiający odczytywanie informacji na zabezpieczonych nośnikach danych.

undefined
fot. policja.pl

W trakcie działań zabezpieczono ponad 40 pojazdów o wartości około 2,5 mln zł. Podczas akcji przeszukano 11 mieszkań i biura na terenie Gorzowa Wlkp. Ponadto, przy udziale eksperta ds. odzyskiwania mienia KGP, otworzono trzy skrytki bankowe zabezpieczono liczne dokumenty, ustalono majątek podejrzanych, o którego zabezpieczenie już wystąpiono do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, która nadzoruje to śledztwo. Podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą usłyszał 102 zarzuty. 

Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Policja/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama