Reklama

Policja

Gang pseudokibiców rozbity

fot. cbsp.policja.pl
fot. cbsp.policja.pl

Ponad 1 tys. policjantów uczestniczyło w poniedziałkowej operacji zatrzymania dwóch gangów pseudokibiców na Śląsku i w Małopolsce. Zatrzymano łącznie 39 osób, z czego 38 podejrzanych jest o udział w zorganizowanych grupach przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców – podało CBŚP.

Wczoraj, od wczesnych godzin porannych w województwach śląskim i małopolskim przeprowadzono dwie operacje CBŚP przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej.

Podczas działań na terenie woj. śląskiego przeszukano 30 obiektów, zabezpieczając przy tym 150 działek kokainy, niebezpieczne narzędzia, tj.: maczety, gazy bojowe, a nawet dwie sztuki broni. Zatrzymano 28 osób podejrzanych o udział w śląskim gangu, który działał w latach 2014-2017 na terenie niemal całego kraju. Wśród zatrzymanych jest podejrzany o kierowanie gangiem – Łukasz L. ps. Lucky.

Zatrzymani usłyszeli około 80 zarzutów, które obejmują m.in. pobicia, w tym pobicie ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło 24 października 2017 r. w Rudzie Śląskiej oraz brutalnego pobicia, do którego doszło 30 września 2017 r. w Katowicach, w wyniku, którego pokrzywdzony doznał licznych obrażeń ciała stanowiących ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Grupie zatrzymanych zarzucono również rozbój, w wyniku, którego skradziono pieniądze i przedmioty warte w sumie 200 tys. zł. Ponadto jeden z zatrzymanych podejrzany jest o zacieranie śladów przestępstwa. Gang miał zajmować się m.in. handlem narkotykami – chodzi, o co najmniej 20 kg marihuany oraz 5 litrów substancji psychotropowych służących do produkcji amfetaminy.

Kolejne działania miały miejsce na terenie woj. małopolskiego. gdzie przeszukano łącznie 13 miejsc, w tym także pomieszczenia jednego z klubów sportowych. Zabezpieczono różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty, m.in.: maczety, pałki oraz gazy obezwładniające.

Z ustaleń policjantów z CBŚP z Krakowa wynika, że członkowie grupy mogli działać od 2006 do 2016 roku. W tym czasie prawdopodobnie wytwarzali amfetaminę, a następnie wprowadzali ją, a także kokainę, mefedron czy marihuanę na teren niemal całego kraju.

W efekcie przeprowadzonych działań na terenie Małopolski zatrzymano dziesięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz jedną poszukiwaną do innej sprawy.

Zatrzymani w małopolskim wydziale Prokuratury Krajowej, usłyszeli łącznie 31 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, tj.: marihuany, kokainy, amfetaminy, mefedronu.

Akcja to efekt wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy CBŚP, prowadzonej pod nadzorem śląskiego i małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

W poniedziałkowych działaniach wzięło udział ponad 1000 funkcjonariuszy, CBŚP, Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Krakowie, a także antyterrorystów z komend wojewódzkich z całego kraju. W akcji wzięli udział także funkcjonariusze Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W grudniu ubiegłego roku Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowały o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej złożonej z mężczyzn deklarujących się, jako kibice Ruchu Chorzów. Wśród postawionych zatrzymanym zarzutów były m.in. rozboje, pobicia, oszustwa, przemyt, handel narkotykami oraz uprowadzenie dla okupu.

W listopadzie 2017 r. CBŚP poinformowało o rozbiciu narkotykowego gangu z Zabrza, który tworzyli pseudokibice tamtejszego Górnika. Szef grupy, Łukasz Cz., usłyszał 18 zarzutów, dotyczących m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, handlu narkotykami, wymuszeń rozbójniczych i pobić.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze