Reklama

Policja

Dwa Black Hawki dla polskiej policji?

fot. PZL Mielec
fot. PZL Mielec

Wielozadaniowe śmigłowce UH-60M być może za chwilę będą służyć w polskiej policji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polska ma właśnie negocjować z Amerykanami zakup dwóch maszyn tego typu.

Z dokumentów, do których dotarło "Radio ZET" wynika, że Polska zamierza kupić dwa śmigłowce typu "Black Hawk" UH-60M. Najprawdopodobniej będzie z nich korzystała Polska Policja. Informacje mogą okazać się prawdziwe, ponieważ,  amerykański koncern Lockheed Martin szuka właśnie specjalisty do obsługi śmigłowca na terenie Polski. Znalazło to swoje odbicie w konkretnej ofercie pracy zamieszczonej na oficjalnej stronie amerykańskiego koncernu. Poszukiwana osoba ma być odpowiedzialna za m.in. zapewnienie szkolenie w zakresie napraw i konserwacji śmigłowców UH-60M obsługiwanych przez "Polską Policję Państwową (Polish National Police - eng.)", czytamy w opisie stanowiska.

Warto przypomnieć, że rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka w wywiadzie dla Infosecurity24 oraz Defence24 wskazał, że działania zmierzające do zakupu nowych śmigłowców są kluczowe w przypadku polskiej Policji. Stwierdził on, że "Z tego co kojarzę, chyba najstarszy śmigłowiec jaki użytkujemy w polskiej Policji ma ok. 40 lat. […] Chylę czoła przed mechanikami, którzy są odpowiedzialni za ich codzienną obsługę. […] Ale nie oszukujmy się, to już są przestarzałe śmigłowce. Czas na to, żeby polska Policja dysponowała również śmigłowcami najnowszej generacji, takimi aby mogły być wykorzystywane zarówno do służby patrolowej, jak i działań interwencyjnych."

Przypomnijmy, że Policja zamierza zakupić trzy nowe śmigłowce wielozadaniowe. Ich dostawa planowana jest do 14 grudnia 2018 r. Chodzi o maszyny wyprodukowane nie wcześniej niż w 2017 r. Śmigłowce mają mieć napęd jednosilnikowy, turbinowy i będą przeznaczone do wykonywania zadań statutowych Policji.

Czytaj też: Trzech chętnych na dostawę nowych śmigłowców dla Policji

Oprócz tego, Policja zamierza inwestować również w te, które już użytkuje. Z jednej strony, dotyczy to wykonania prac ponadzakresowych śmigłowca Bell-206BIII, z drugiej obsługi serwisowej zespołów napędowych oraz dostawy nowych elementów wchodzących w ich skład, w policyjnych śmigłowcach typu Mi-2, W-3/3A Sokół oraz PZL-Kania.  

Czytaj też: Policja dalej inwestuje w śmigłowce

Po publikacji, spółka PZL Mielec wydała oświadczenie.

Nie mamy kontraktu na dostawę śmigłowców Black Hawk dla polskiej Policji, ale widzimy miejsce dla śmigłowca S-70i wśród rządowych i komercyjnych organizacji w Polsce i innych krajach. Niewłaściwe z naszej strony byłoby rozmawianie o szczegółach toczących się jakichkolwiek rozmów z potencjalnymi klientami.

PZL Mielec
Reklama

Komentarze

    Reklama