Reklama

Policja

Dopilnuj, by najbardziej poszukiwani przestępcy w Europie nie uciekli przed swoją przeszłością

Źródło: policja.pl
Źródło: policja.pl

EUROPOL i ENFAST rozpoczynają kampanię medialną dotyczącą najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej - poinformowała polska Policja. Na liście najbardziej poszukiwanych przestępców znaleźli się również Polacy, m.in. podejrzany o potrójne morderstwo Jacek Jaworek.

Sieć współpracy policyjnej ENFAST, wspierana przez EUROPOL, rozpoczyna kampanię "Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej 2021". Jej celem jest zwrócenie uwagi na przestępców poszukiwanych w całej Europie, którzy mogą ukrywać się w naszym otoczeniu, poszukiwanych w związku z zabójstwami, handlem narkotykami czy handel ludźmi.

Policja apeluje, by odwiedzić stronę internetową EU Most Wanted i obejrzeć zdjęcia tych poszukiwanych oraz sprawdzić, czy rozpoznaje się któregoś z nich. Jeśli tak, to można anonimowo poinformować o tym za pośrednictwem formularza na stronie internetowej.

W tegorocznej akcji biorą udział prawie wszystkie państwa członkowskie UE, a na stronie internetowej opublikowanych jest obecnie 54 poszukiwanych przestępców.

"Strona internetowa Europe's Most Wanted została zainicjowana przez sieć ENFAST w styczniu 2016 r. przy pełnym wsparciu EUROPOL-u. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu poważnych przestępców poszukiwanych na podstawie europejskich nakazów aresztowania. Współpraca między państwami członkowskimi ma kluczowe znaczenie w przypadku przestępczości transgranicznej, ponieważ poszukiwani przemieszczają się z kraju do kraju i wielokrotnie wymykają się organom ścigania" - czytamy na stronie formacji. Od uruchomienia strony zatrzymano 110 poszukiwanych, przy czym 41 zatrzymań było bezpośrednio związanych z informacjami, które pochodziły właśnie z niej.

Na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w UE znaleźli się również obywatele Polski. Wśród najgroźniejszych przestępców znalazł się podejrzany o potrójne morderstwo Jacek Jaworek poszukiwany przez Zespół Poszukiwań Celowych w Katowicach. 10 lipca w miejscowości Borowce k. Częstochowy w domu jednorodzinnym wezwani do awantury domowej policjanci znaleźli ciała 44-letniego małżeństwa oraz ich 17-letniego syna. Ofiary zostały zastrzelone, przeżył tylko młodszy, 13-letni syn, który zdołał się najpierw ukryć, a potem uciec. Ustalenia śledczych wskazują, że sprawcą zbrodni jest brat 44-latka, Jacek Jaworek, który w ostatnim czasie mieszkał z rodziną po opuszczeniu zakładu karnego, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności w związku z uchylaniem się od płacenia alimentów. Tuż po zbrodni Jaworek uciekł.

Kolejnym poszukiwanym polakiem jest podejrzany o zabójstwo swojej żony w listopadzie 1985 roku Tomasz Leszczyński. Mężczyzna w trakcie awantury ugodził żonę kilkukrotnie nożem w klatkę piersiową. Spowodował krwotok do jamy brzusznej, w wyniku czego kobieta zmarła. Został skazany na piętnaście lat pozbawienia wolności.

Na liście znalazł się także Jacek Kłos. Jego ściganiem zajmuje się Zespół Poszukiwań Celowych ze Szczecina. Mężczyzna poszukiwany jest za usiłowanie zabójstwa, do którego doszło na początku listopada 2007 roku w Kołobrzegu na parkingu osiedlowym. Wówczas Kłos działając wspólnie i w porozumieniu z innym mężczyzną chcąc zabić Zbigniewa K., podłożyli granat obronny typu F-1 pod jego mercedesa. Zamierzonego celu jednak nie osiągnęli z powodu zbyt małej siły niszczącej, przy czym jednocześnie sprowadził zdarzenie, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze (1)

  1. Realia ws. mitologia medialna

    Problem to zdobycie materiału procesowego na tych którzy wcale nie uciekają. Afera "Człowieka z lasu" była okazją aby odwrócić uwagę od prawdziwych przywódców przestępczości zorganizowanej w miejscu gdzie działał. Przy okazji udało się ukryć jego zaplecze polityczne w jednej z najważniejszych partii która jednocześnie patronowała innej grupie przestępczej jaką wtedy i tam chroniono. Sprawa przycichła a wciąż dzieje się to samo ... I takie są problemy w Polsce. ABW i CBŚP powinny wraz z podległymi sobie strukturami ewoluować w takim kierunku: skutecznego rozpracowywania utrwalonych struktur przestępczych o charakterze już mafijnym, gdzie polityk i biznesmen z pomocą prawników tworzą układy trudne do "zwinięcia".

Reklama

Najnowsze