Dodatkowe tasery dla szkockich policjantów

18 grudnia 2017, 11:10

W Szkocji, w związku z coraz częstszymi atakami na funkcjonariuszy tamtejszej policji, postanowiono doposażyć ich w dodatkowe tasery. W kolejnym roku nowe wyposażenie ma trafić do około 500 specjalnie wyszkolonych policjantów z lokalnych posterunków.

Szkoccy policjanci mogą czuć się w tym roku coraz bardziej zagrożeni. Pod koniec 2017 r. odnotowano już prawie 969 ataków na funkcjonariuszy, w porównaniu do 764 w całym 2016 r. Jak podkreślił konstabl Johnny Gwynne, nie są już rzadkością niebezpieczne ataki na policjantów, przeprowadzane za pomocą noży oraz innej broni białej. Stąd też podjęto decyzję o przekazaniu na wyposażenie lokalnych policjantów dodatkowych taserów. Mają one pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa pracy policjantów, np. w momencie oczekiwania na pojawienie się uzbrojonych funkcjonariuszy z zespołów interwencyjnych (Armed Response Vehicle - ARV). Co istotne, nim dodatkowo wyposażeni i wyszkoleni policjanci pojawią się na szkockich ulicach, prowadzone są już teraz działania wśród lokalnych społeczności uświadamiające potrzebę pozyskania taserów.

Szkolenie specjalnie wybranych 500 funkcjonariuszy, doposażonych w tasery z 13 szkockich oddziałów policji, ma rozpocząć się w maju 2018 r. Operacyjną zdolność cała grupa, określana jako Specially Trained Officers (STOs), ma uzyskać w sierpniu tego samego roku. Tym samym dołączą do grupy 275 uzbrojonych funkcjonariuszy, którzy opórcz broni służbowej, już teraz dysponują także taserami. Szkoci będą stosować Taxer X2, zaaprobowany przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Konstrukcja firmy AXON charakteryzuje się m.in. funkcją strzału asekuracyjnego, podwójnego celownika laserowego czy też łuku ostrzegawczego.

Czytaj też: Europoltech 2017: TASER z rejestracją obrazu

Wraz ze zwiększeniem liczby funkcjonariuszy wyposażonych w tasery, w samej Szkocji zajdą także zmiany wśród zastosowania uzbrojonych funkcjonariuszy z ARV. Mają oni nie tylko działać w sytuacji pojawienia się zagrożenia ze strony osób uzbrojonych w broń palną, ale także w większej liczbie innych przypadków naruszenia prawa i porządku w Szkocji. Co, ciekawe badania prowadzone przez tamtejsze związki zawodowe zrzeszające szeregowych funkcjonariuszy wskazują, że prawie dwie trzecie policjantów chciałoby być wyposażonych w broń palną, zaś prawie dziewięciu na dziesięciu ankietowanych uznaje potrzebę wyposażenia wszystkich funkcjonariuszy właśnie w tasery. Szkoci chcą także zakupić dodatkowe bezzałgowe statki powietrzne, do monitorowania obszarów miejskich oraz rolniczych. Zmniejszając tym samym koszta zakupu oraz używania dodatkowych helikopterów. Tamtejsza policja dąży również do zainwestowania dodatkowych środków w zwalczanie cyberprzestępczości i prowadzenia śledztw w cyberprzestrzeni.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
m
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:58

Takie są skutki żałosnych pomysłów na nowe społeczeństwo promowanych przez lewicę i liberałów: funkcjonariusz przeprasza, że żyje. Oczywiście rzecz nie w tym, żeby w UK policja przyjęła filozofię francuskiej policji, ale to jednak obłęd, gdy policja nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa samej sobie i uznaje konieczność tłumaczenia, czemu otrzymuje dodatkowy SPB, a prawdziwe działanie zastępuje wszechobecną inwigilacją. Swego czasu w moim mieście wojewódzkim na głównej ulicy miał miejsce napad na jubilera na głównej ulicy, w biały dzień z użyciem broni. Nie zdążono zareagować odpowiednio szybko, gdyż dyżurny monitoringu na stanowisku kierowania akurat wyszedł ...... Organizacji i zdolności do natychmiastowej reakcji nie zastąpi monitoring, ani nic innego, a zwłaszcza tandetny PR i niewłaściwe wyobrażenia o zapewnianiu bezpieczeństwa.

wkdjsisuedu
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:45

Lepiej by im kupili pistolety i zakończyli fikcję

Tweets InfoSecurity24