Reklama

Policja

Do Policji trafi 7 nowych "dronów"

Fot. Policja, KWP w Gorzowie Wlkp.
Fot. Policja, KWP w Gorzowie Wlkp.

Policja zamierza do końca lipca kupić 7 zestawów bezzałogowych statków powietrznych, w skład których wejdą drony obserwacyjne oraz szkoleniowe. Nowe maszyny mają być przede wszystkim wykorzystywane do obserwacji oraz rejestracji obrazu podczas działań operacyjno-rozpoznawczych. 

Nowe bezzałogowe statki powietrzne mają trafić do wyposażenia polskiej Policji. Chodzi o dostawę 7 zestawów, z których każdy składać się ma z bezzałogowego statku powietrznego (bsp) wraz ze sprzętem do obserwacji i rejestracji obrazu podczas działań operacyjno-rozpoznawczych oraz drona szkoleniowego. Termin realizacji zamówienia jest planowany do końca lipca bieżącego roku, a 27 marca mamy poznać potencjalnych chętnych do dostarczenia nowych bsp policjantom. Przy ocenie oferowanych zestawów będą brane pod uwagę ich ceny, okres gwarancji, czas lotu konkretnego bsp oraz zoom optyczny kamery światła dziennego, zamontowanej na bsp.

Oferowane Policji bsp muszą być napędzane co najmniej 4 zespołami napędowymi i posiadać możliwość pionowego startu oraz lądowania. Maszyny muszą być przystosowane do szybkiego składania oraz rozkładania ramion na potrzeby ich transportu oraz późniejszego użycia. Co do osiągów policyjnych bsp, zakłada się, że realizacja lotów poza zasięgiem wzroku ma być możliwa w promieniu minimum 5 km w terenie otwartym oraz minimum 2 km w terenie zurbanizowanym przy zachowaniu możliwości sterowania ręcznego.

Zestaw bsp musi być zdolny do lotu sterowanego ręcznie przez operatora lub do lotu automatycznego, po wcześniej zaprogramowanej trasie, przy prędkości wiatru w zakresie od 0 m/s do minimum 6 m/s. Zakłada się możliwość wykonywania lotów podczas opadów deszczu oraz śniegu. Czas lotu, w warunkach optymalnych, to minimum 30 minut przy pełnym wyposażeniu, obejmującym osprzęt oraz baterię. Maszyny muszą uzyskiwać co najmniej 2500 m maksymalnej bezwzględnej wysokości lotu, przy maksymalnej prędkości horyzontalnej wynoszącej powyżej 55 km/h. Bezzałogowce nie mogą ważyć więcej niż 13 kg i powinny być przystosowane do pracy z transponderem ADS-B.

Nowe bsp będą przystosowane do transmisji obrazu wideo do stacji naziemnej w czasie rzeczywistym w jakości co najmniej HD. Transmisja obrazu wideo z bsp do stacji naziemnej w czasie rzeczywistym ma się odbywać przy minimum 15 klatkach na sekundę. Całość transmisji oraz łączność pomiędzy bsp i operatorem będzie oczywiście szyfrowana. Operator będzie się posługiwał w tym przypadku stacją naziemną z ekranem o przekątnej obrazu minimum 7”. Zestawy dla Policji muszą być wyposażone w głowicę optoelektroniczną zawierającą kamerę świata dziennego oraz termowizyjną, ze stabilizacją 3D dedykowaną do bezzałgowoców. Potencjalnie, oferowane bsp mogą mieć dwie głowice mocowane jednocześnie pod maszynami.

jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze