Reklama

Policja

Co się dzieje na komendzie w Kole? Związkowcy chcą informacji o kontroli

Fot. Wielkopolska Policja/Facebook
Fot. Wielkopolska Policja/Facebook

Szef wielkopolskiego NSZZ Policjantów zwróci się do komendanta wojewódzkiego o szczegółowe informacje ws. kontroli w komendzie policji w Kole. Według RMF FM dochodziło tam do nieprawidłowości, które mogły przyczynić się do samobójstwa jednego z funkcjonariuszy.

Pod koniec maja 33-letni policjant postrzelił się w głowę w budynku kolskiej komendy w czasie kończenia służby. Funkcjonariusz po kilku dniach zmarł w szpitalu. Mężczyzna pracował w policji od siedmiu lat.

W środę radio RMF FM podało, że przełożeni kolskich policjantów mieli m.in. zmuszać ich do wypisywania mandatów i poniżali funkcjonariuszy. Mobbing miał się przyczynić do samobójczej śmierci funkcjonariusza. Według rozmówców RMF FM w przeprowadzonej po śmierci 33-latka ankiecie kolscy policjanci opisali swoje zarzuty wobec kierownictwa jednostki, ale zostały one zignorowane, a dowództwo komendy miało się mścić na niektórych funkcjonariuszach.

Przewodniczący zarządu NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzej Szary powiedział w czwartek, że związkowcy zarówno przed, jak i po śmierci policjanta nie dostali od funkcjonariuszy z Koła żadnej informacji ws. rzekomych nieprawidłowości w tamtejszej jednostce.

Poproszę komendanta wojewódzkiego, który zlecił czynności zespołowi psychologów i wydziałowi kontroli, aby przestawił nam szczegółową informację dotyczącą zarzutów postawionych w tym artykule.

podinsp. Andrzej Szary, przewodniczący zarządu NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego

W jednostce przeprowadzono dwa anonimowe badania opinii funkcjonariuszy. Według RMF FM w trackie pierwszego kierownictwo komendy miało sprawdzać, kto pobiera ankietę, a prowadzący badanie wypełnione druki mieli przekazać komendantowi. W publikacji radia podano także, że naczelnik wydziału prewencji miał zażądać zgrania zapisów monitoringu z piętra, na którym przeprowadzono ankietę. "Przed drugą ankietą naczelnik wydziału Michał Bryl chodził do funkcjonariuszy i namawiał, by pisali <<dobre słowa>> o komendzie" – zacytowano anonimowo jednego z policjantów.

Wiem, że opisana ankieta była przeprowadzona zupełnie inaczej, niż zostało to opisane. W związku z tym mam zbyt duże wątpliwości, by jednoznacznie, w obliczu tragicznej śmierci naszego kolegi, wypowiadać się na temat zarzutów podniesionych w tej publikacji. Bezsprzecznie sprawa musi być dogłębnie wyjaśniona, aby nie mnożyły się kolejne wątpliwości.

podinsp. Andrzej Szary, przewodniczący zarządu NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego

Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział w czwartek, że nie ma sygnałów o nieprawidłowościach w kolskiej komendzie. "Zostały przeprowadzone anonimowe badania ankietowe, w których wzięło udział prawie 90 policjantów, tj. praktycznie 90 proc. stanu osobowego. W analizie tych ankiet nie pojawił się wniosek, że doszło tam do jakichkolwiek nieprawidłowości" – podkreślił. Dodał, że Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu nie planuje kolejnych badań w kolskiej komendzie. "Ta ankieta, która została przeprowadzona jest wiarygodna" - zaznaczył.

Przyznał, że postępowanie kontrolne dotyczące śmierci policjanta nie zostało jeszcze zakończone. "Niemniej w doniesieniach medialnych nie pojawiają się żadne konkretne zarzuty, które by powodowały, że to postępowanie kontrolne miałoby obrać jakikolwiek inny charakter" – wyjaśnił.

Postępowanie ws. śmierci 33-letniego funkcjonariusza prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Jej rzecznik, prokurator Zbigniew Fąfera przekazał, że śledczy zbadają komputery służbowe i prywatne zmarłego policjanta oraz jego telefony i dokumenty służbowe sporządzone w ostatnim czasie. "Śledztwo ma charakter wielowątkowy co oznacza, że badane będą różne wątki, które mogły mieć związek lub przyczynić się do tragicznego skutku" – zaznaczył Fąfera. Dodał, że obecnie zielonogórska prokuratura prowadzi tylko jedno postępowanie mające związek z komendą policji w Kole.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze