Reklama

Policja

CBŚP pojeździ samochodami mafii narkotykowej

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBŚP
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBŚP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Gdańska otrzymali od pomorskiej Prokuratury Krajowej dwa samochody, w tym BMW. To sprzęt, który oskarżyciel publiczny odebrał w ostatnim czasie mafii narkotykowej i na podstawie tzw. ustawy covidowej przekazał je policji zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.

Samochody, które trafiły do Centralnego Biura Śledczego Policji, zostały zabezpieczone przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Postępowanie, w toku którego oskarżyciel przejął ten sprzęt, dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i handlem narkotykami.

Wśród przekazanych przedmiotów jest samochód marki BMW oraz inny samochód osobowy. Przedmioty zostały przekazane Zarządowi w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem.

Prokuratura Krajowa

Prokuratura Krajowa przekazała, że gang narkotykowy dokonywał przemytu m.in. haszyszu z Hiszpanii do krajów skandynawskich, gdzie były rozprowadzane. Grupa przemyciła w sumie ok. 4,5 tony tego narkotyku. 

Dział prasowy PK wyjaśnił, że przekazanie zabezpieczonego od przestępców sprzętu było możliwe dzięki wprowadzonej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowy przepis stanowi, że można przekazać przedmioty zajęte w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym z epidemią.

"Niszczenie lub przechowywanie zajętych przedmiotów pochodzących z przestępstwa, w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie pozostawienie tychże środków w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego" - stanowią przepisy.

W lipcu br., także na podstawie wspomnianych przepisów, Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przekazał warszawskim strażakom sprzęt odebrany tzw. mafii tytoniowej. Wśród przekazanych przedmiotów są był m.in. generator prądu, agregat prądotwórczy i kompresory powietrza.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama