Reklama

Policja

Precyzja kalibru pół cala, czyli Karabin Barrett M107

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Wielkokalibrowy samopowtarzalny karabin wyborowy Barrett M107A1 to broń, która robi wrażenie nawet z krótką lufą 20”, a w takiej wersji został po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce przez firmę Griffin Defence. M107 jest rozwinięciem wykorzystywanego również w polskich jednostkach specjalnych karabinu Barrett M82 kalibru pół cala (12,7 mm).

Karabin M107A1 został po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce przez firmę Griffin Defence podczas warszawskich targów Europoltech 2019. Broń na pierwszy rzut oka wyróżnia się parkeryzowaną na ziemisty kolor powłoką, która jest jedną ze zmian wprowadzonych w oparciu o uwagi użytkowników M82. Dodatkową zaletą parkeryzowania jest lepszy poślizg i mniejsze zapotrzebowanie na lubrykanty na elementach ruchomych oraz mniejsze przywieranie pyłów czy piasku.

image
Fot. J.Sabak

Inną istotną przewagą M107A1 nad poprzednikiem jest znacznie mniejsza masa broni, która w standardowej wersji wynosi niespełna 13 kg, czyli o niemal 2 kg mniej niż M82. Zmodyfikowano również funkcjonowanie broni z tłumikiem. W przypadku broni tak wyróżniającej się sygnaturą dźwiękową jak półcalowy karabin wyborowy, zastosowanie tłumika dźwięku jest bardziej niż uzasadnione. Co ciekawe, w tym wypadku zastosowanie specjalnego tłumika opracowanego przez Barrett dla modelu M107 nie wymaga zdejmowania hamulca wylotowego. Tłumik mocuje się na nim i blokuje obrotowym pierścieniem z zapadką. Aby charakterystyka broni z tłumikiem nie odbiegała od strzałów bez tłumika został on wyposażony w pomocniczy hamulec wylotowy, co jest nietypowym rozwiązaniem.

Broń jest zasilana z dziesięcionabojowego magazynka na amunicję 12,7 x 99 mm i dostępna z lufą długiści 29” lub 20”. Prezentowany na zdjęciu egzemplarz wyposażony jest w lunetę Leupold Vari-X, jednak broń posiada również zapasowe, mechaniczne przyrządy celownicze oraz szynę montażową na całej długości pokrywy zamka i osłony lufy. Możliwe jest więc zastosowanie dowolnego celownika wybranego przez użytkownika. Jedna z preferownych opcji, to nowoczesny celownik Steiner M7Xi 4-28x56 IFS (z wbudowanymi czujnikami i kalkulatorem balistycznym).

Broń może zostać rozmontowana do transportu na kilka podstawowych zespołów i umieszczona w skrzyni Pelican w której jest dostarczana klientom.

Karabin wyborowy Barrett M107 może znaleźć zastosowanie nie tylko w formacjach wojskowych, ale również w formacjach antyterrorystycznych i specjalnych Policji, gdyż jest w stanie skutecznie unieruchomić pojazd lub wyeliminować niebezpieczne obiekty i urządzenia z odległości przekraczajacej 1,5 km. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Znawca

  Tłumik dźwięku w tym kalibrze nie służy do wytłumienia dźwięku...

 2. MAZU

  Barrett M107A1 to nieznacznie zmodyfikowany Barret M82, do którego prawa patentowe wygasły kilkanaście lata temu. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie aby kopiować w Polsce ten niewątpliwie udany i skuteczny karabin. Pozdrawiam, M

 3. Levi

  Aj waj. Fosforowanie wymyslili. Oby sie sprzedalo a pozniej niech sie szybko powloka zetrze... Sorry ale to na bron nawet nie do WOTu tylko do SOK albo Strazy Miejskiej moze...

 4. Basia Blondyneczka

  Konstrukcja z poczatku lat 80-ych, pol cala czyli 12,7 mm, standardowo jednak dostarczana z lufa dlugosci 26' czyli jakies 66 cm. Lufa 20' to raczej niespotykana sprawa w tym kalibrze

Reklama

Najnowsze