Reklama

Służby Mundurowe

Podwyżki dla służb mundurowych

Fot. Policja.pl.
Fot. Policja.pl.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, rząd zatwierdził wczoraj podwyżki dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Na większe zarobki liczyć mogą także nowo przyjęci do służby. Wzrosnąć ma też dodatek stołeczny.

Zgodnie z decyzją podjętą przez Radę Ministrów, podwyżka dotyczyć będzie strażaków, policjantów, strażników granicznych i funkcjonariuszy BOR, którzy zarabiają najmniej oraz tych, którzy dopiero wstąpili w szeregi służb.

Funkcjonariusze pełniący służbę na terenie Warszawy otrzymują też specjalny dodatek stołeczny. Dotychczas wynosił on 304,70 zł a jego kwota nie była zmieniana od 2009 roku. W myśl podjętej przez rząd decyzji kwota dodatku wzrośnie o 170 zł. Wyższy dodatek stołeczny otrzyma, ponad 9200 funkcjonariuszy.

Podwyżki dotyczyć będą niemałej grupy funkcjonariuszy. Tylko w Policji w ramach dwóch pierwszych grupach zaszeregowania służbę pełni niemal 17 tys. policjantów (wg. danych KGP – stan na czerwiec 2017). Nie wiadomo jednak czy tylko ich dotyczyć ma podwyżka. Dziś nowo przyjęty policjant odbywający kurs podstawowy może liczyć średnio na 1939 zł. Po ukończeniu szkolenia jego pensja wzrasta do średnio 2830 zł. MSWiA nie podaje o ile więcej pieniędzy trafi na konta funkcjonariuszy. Wiemy jednak, że na ten cel przeznaczona zostanie kwota 150 mln zł.

To kolejna w tym roku, po lutowej, podwyżka dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.  Rozporządzenie podpisane na początku tego roku podnosiło, od 1 stycznia 2017, wynagrodzenie funkcjonariuszy średnio o 253 zł na każdy etat.

Podwyżki dla funkcjonariuszy zakłada także rządowy program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Na inwestycje, podwyżki oraz zakup nowego sprzętu do policji, straży: pożarnej i granicznej oraz BOR trafić ma w sumie ponad 9 mld zł.

Reklama

Komentarze

    Reklama