Reklama

Służby Mundurowe

PIAP: TRM i Explorery dla BOR

Fot. PIAP

W drugiej połowie grudnia 2017 Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę robotów mobilnych TRM i urządzeń EXPLORER dla Biura Ochrony Rządu. Funkcjonariusze otrzymali do swojej dyspozycji trzy roboty i stanowisko operatorskie robota TRM oraz siedem egzemplarzy zmodernizowanego urządzenia EXPLORER. Nowe wyposażenie posłuży funkcjonariuszom BOR m.in. do przeprowadzania rozpoznania pirotechnicznego. To kolejne urządzenia Instytutu PIAP, które wesprą pracę BOR.

TRM Taktyczny Robot Miotany to małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. TRM powstał jako odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Robot ten może zostać wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. TRM utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże.

Czytaj też: Roboty i systemy wsparcia PIAP na MSPO 2017 [Defence24.pl TV]

EXPLORER z kolei to urządzanie do inspekcji miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych. W zastosowaniach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek może być wykorzystywany m.in. do: rozpoznania podwozi samochodowych, szybów wentylacyjnych, studzienek kanalizacyjnych, korytarzy technicznych czy innych miejsc poddawanych kontroli. EXPLORER składa się ze zdalnie sterowanej kamery i wysięgnika teleskopowego o długości operacyjnej od 1 do 1,85 m.

Czytaj też: Robot PIAP dla Komendy Głównej Policji. Wspomoże pirotechników

Reklama

Komentarze

    Reklama