Reklama

Służby Mundurowe

Pancerny pojazd 4x4 ze Stalowej Woli dla mundurowych

Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy HSW Huta Stalowa Wola
Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy z przeznaczeniem dla służb mundurowych. Konstrukcja z kabiną opancerzoną w układzie 4x4.
Autor. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Huta Stalowa Wola prezentuje po raz pierwszy pojazd opancerzony 4x4 opracowany we współpracy z partnerem czeskim. Jak podkreśla prezes HSW Bartłomiej Zając, Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy to konstrukcja, która może zostać wykorzystana w trudnych warunkach operacyjnych, na przykład przez Straż Graniczną, Policję czy Żandarmerię Wojskową.

Reklama

"Na targach POLSECURE prezentujemy po raz pierwszy Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy z przeznaczeniem dla służb mundurowych. Jest to nowoczesna konstrukcja z kabiną opancerzoną w układzie 4x4, która może być wykorzystana w trudnych warunkach operacyjnych. Pojazd stanowi  najnowszą propozycję Huty Stalowa Wola do szerokiego wykorzystania, np. do transportu sprzętu i ludzi zapewniając jednocześnie mobilność i wymagany poziom bezpieczeństwa. Parametry techniczne prezentowanego wozu 4x4 spełnią wymogi formacji takich jak Straż Graniczna, Policja czy Żandarmeria Wojskowa" – powiedział Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Reklama

Prace nad opracowaniem Taktycznego Pojazdu Wielozadaniowego prowadzone są w Stalowej Woli od 2020 roku, we współpracy z czeską Tatrą. Pierwotnym przeznaczeniem pojazdu było pełnienie funkcji wozu dowodzenia i rozpoznania dla wybranych systemów artyleryjskich. Podstawowym obszarem działalności Huty Stalowa Wola jest bowiem dostarczanie sprzętu dla Wojsk Lądowych, w tym dla Wojsk Rakietowych i Artylerii. Przykładem są oparte na podwoziu Jelcza 4x4 zmodernizowane wyrzutnie WR-40 Langusta, które jednak nadal nie "doczekały" się nowego wozu dowodzenia i wykorzystują stare WD-43 na podwoziu UAZa-469B.

Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy HSW Huta Stalowa Wola
Autor. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Opracowywany pojazd ma jednak szersze zastosowania i może być wykorzystywany również przez wojskowe pododdziały rozpoznawcze czy patrolowe oraz ochronne, Wojska Specjalne i wspomniane formacje mundurowe. W prezentowanej w Kielcach konfiguracji pojazd dysponuje zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia, wyrzutniami granatów dymnych i środkami łączności.

Reklama

Oczywiście są różne możliwości wyposażenia, może także zostać zaopatrzony np. w wysuwaną głowicę z wyposażeniem rozpoznawczym, takim jak systemy optoelektroniczne czy radar pola walki. Może również współdziałać ze środkami bezzałogowymi i robotami lądowymi, a także pełnić rolę polowego punktu dowodzenia, wozu ewakuacji medycznej czy rozpoznania specjalistycznego.

Pojazd może przewozić ośmioosobową załogę wraz z wyposażeniem. Przy poziomie ochrony II według STANAG 4569 masa ładunku to 5 ton, a dopuszczalna masa całkowita to 13 ton. Istnieje możliwość zwiększenia stopnia ochrony.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Hubert

  Jak wspomniałem wielokrotnie Polska powinna mieć razem 10 000+ wozów mocno opancerzonych w postaci BWP, AMP, MRAP czy lekko opancerzonych jak prezentowany w artykule Autosan 4x4.

 2. TomekT

  Dlaczego jest napisane o Stalowej Woli skoro logo i napis jest AUTOSAN? Chyba miało być Sanok...

 3. Był czas_3 dekady

  Takiego pojazdu potrzebowało wojsko i służby mundurowe od dawna. Czy będzie nim ktokolwiek zainteresowany? Mam wątpliwości albowiem preferuje się sprzęt „po taniości”. Jako moduł zdalnie sterowany mogłaby być zamontowany granatnik automatyczny GA 40 z ZM Tarnów z granatami dusząco łzawiącymi, a pojazd byłby wówczas niezły do patrolowania granicy z Białorusią, niezależnie od warunków pogodowych BRAWO HSW!

 4. Hubert

  Jak wspomniałem wielokrotnie Polska powinna mieć razem 10 000+ wozów mocno opancerzonych w postaci BWP, AMP, MRAP czy lekko opancerzonych jak prezentowany w artykule Autosan 4x4.

Reklama