Reklama

Służby Mundurowe

Obowiązkowe szczepienie dla służb mundurowych [AKTUALIZACJA]

Fot. Śląska Policja
Fot. Śląska Policja

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla trzech grup, z których jedną są służby mundurowe.

"Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe" – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był dopytywany, czy to oznacza, że te grupy mają czas do końca lutego, żeby być po drugiej dawce podstawowej szczepionki, by móc od marca kontynuować pracę, czy też chodzi o dawkę przypominającą. "Mówimy tutaj o podstawowym pakiecie szczepień, czyli osób, które do tej pory się nie zaszczepiły" – wyjaśnił Kraska.

Jak mówił, prace nad nowymi zasadami są już dość zaawansowane, ale termin 1 marca nie jest ostateczny. "Ale będziemy wszystko w tym kierunku wykonywać, aby rzeczywiście od 1 marca te grupy zawodowe mogły pracować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy są zaszczepione" – powiedział wiceszef MZ. Dodał, że te trzy grupy zawodowe już powinny się przygotowywać, że od 1 marca trzeba będzie być zaszczepionym, żeby być dopuszczonym do pracy.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze (46)

 1. Stupify

  Jestem w związkach. Liczę na pomoc prawną w zaistniałej sytuacji

  1. Emeryt

   Jasne ...jakich związkach? Tych starych co wyborów nie chcą robić bo pandemia a sami jeżdżą na zebrania i imprezki ?

 2. Policjant

  Nie pójdziecie na emeryturę z powodu obowiązku szczepień tylko tak mówicie !

  1. Bolesna prawda

   Pójdziemy, pójdziemy...

  2. Napiszę raport.

  3. knock out

   Pójdziemy, pójdziemy. I tak miałem zrobić to w ciągu dwóch najbliższych lat. Jeżeli będzie jakikolwiek obowiązek, co jest niezgodne z prawem to biorę najlepszego prawnika jakiego znajdę. Niech składa pozew i jestem w stanie dać prawnikowi nawet 50 procent tego cu ugra!

 3. Funcjon

  W takim razie wolę iść do cywila niż się zaszczepić, wielu moich kolegów ze służby zrobi to samo, z dużych braków kadrowych zrobią się ogromne, mam nadzieję że będzie strajk o to, chętnie się wybiorę

  1. knock out

   I tak miałem odejść góra za 2 lata. Mogę odejść wcześniej. Znajdę najlepszego prawnika celem złożenia stosownego pozwu za dyskryminację. Mogę dać mu nawet 50 procent. Im więcej ugra w Sądzie tym lepiej dla niego i dla mnie!!!

 4. MAN

  Ciągle straszą, straszą , a gdzie w tym wszystkim jest wolność człowieka, obywatela. Strach działa na niektórych ludzi wręcz pobudzająco, tak jak w naturze. Każdy powinien mieć wybór a nie przymus, dlatego żadne argumenty w postaci liczb, statystyk nie robią na mnie wrażenia, nie jestem cyt.,, antyszczep" tylko wolnym człowiekiem, który na szczęście ma możliwość wyboru, a nie przymusu. ,, Praca (służba) nie wytopi się jak gęś".

  1. ...

   W momencie składania przysięgi zrzekasz się większości praw człowieka. Mało masz służby skoro o tym nie wiesz...

  2. Dokładniej.

   Tak naprawdę to zrzekasz się części praw obywatelskich (np. prawa przynależności do partii politycznych, prawa do strajku, itp.), nie zaś praw człowieka - one są niezbywalne... Ale rzeczywiście w tej firmie różnica jest bardzo subtelna i wręcz niedostrzegalna.

  3. Uzi

   Taa, niezbywalne: - Prawo do bezpieczeństwa osobistego, patrz wyroki uniewinniające dla bandytów za napaść na policjanta, - prawo do rzetelnego procesu sądowego, no chyba, ze policjant i sprawa medialna. To trzeba przykładnie ukarać-taka wola polityczną z góry. - prawo do kandydowania w wyborach, wiadomo, - wolność myśli, sumienia i wyznania, no chyba, że komendant ci każe w galowym na mszy stać, to nie, - wolność wyrażania opinii, ale wolność niekoniecznie po wyrażeniu tej opinii, - wolność zgromadzeń i stowarzyszania się, dopiero na emeryturze - prawo do kontroli instancyjnej wyroków skazujących, no chyba, że cię komendant dyscyplinarnie wyrzuci dla dobra służby przed wyrokiem skazującym, - prawo do odszkodowania za niesłuszne skazanie, jak cię będzie stać na pozew cywilny przeciwko przełożonemu. Tak to niezbywalne

 5. Elo

  Po pierwsze... Plaskoziemcy niech już skończą bredzić o konstytucji i spisku światowym. A po drugie... Jak rząd nalaze się szczepić, to w razie wuuu, powinniśmy być traktowani jak "w związku ze służba".. Czyli każda choroba, każde komplilacje powstałe po szczepieniu powinny być zapisane w specjalnej specustawie i powinny gwarantować fukcjonariuszom na wypadek wuu.. Renty i odszkodowania. To zamknie Dziuby teria spiskowym.

  1. Pik

   Już ten rząd obiecywał 100% L4 za covida. Znasz kogoś kto dostał.

 6. wot

  90% tych którzy tu zapowiadają koniec kariery mundurowej, zaszczepi się.

  1. Irr

   Nawet 95% .Dokładnie, odważni tylko na forum . Ale nieraz trzeba sobie pogadać dla zdrowia psychicznego.

 7. Uzi

  W pierwszej kolejności należy pozbawić niezaszczepionych parlamentarzystów mandatu. Skoro wprowadzają takie prawo to od nich zacząć.

  1. ...

   Ale prawa człowieka...

 8. Omikron

  Szanowni Państwo - jest związek mundurowych którzy walczą z tymi obowiązkowymi zastrzykami w służbie. Prosze poszukać na yt zapisy z komisji w sejmie, gdzie żołnierze jawnie mówią o kilku zgonach po zastrzykach. Osobiście zaszczepiłem się jedną dawką, ale ciężko to przeszedłem i na drugą nie poszedłem. Mój znajomy pochował członka rodziny - w szpitalu oficjalnie potwierdzili, że przyczyną zgonu był nieporządany odczyn poszczepienny. Każdy sam musi podjąć decyzję o szczepieniu. Mundurowi na całym świecie łączą się i walczą.

  1. wot

   Nie siej ruskiej propagandy. Też słaby byłem po pierwszej szczepionce, i co z tego? Druga była ok, podobnie jak i trzecia, bo już pół roku minęło. Kilka zgonów żołnierzy? Umiesz pisać ale z myśleniem gorzej.

 9. Jan

  Jestem żołnierzem i szukam pracy. Posiadam prawo jazdy kat A,B,B+E,C,C+E. Prawko zrobione za swoje pieniążki w cywilu, armia nie dała mi nic.

 10. Policjant

  Jest wśród nas rzesza ludzi którzy nie przyjmą preparatu która nie bedzie królikami doświadczalnymi. Zresztą sa leki i konstytucja. Niech się szykują na masowe pozwy zbiorowe.

  1. Sierżant

   Dokładnie

 11. Juan

  Szczepionka jest eksperymentalna tak? Podpisuje sie kwita ze w przypadku powiklan lub zgonu nikt nie odpowiada bo przyjales ją dobrowolnie tak?

 12. Funkcjonariusz

  Szukam pracy jako kierowca od 1-wszego marca. Posiadam kat. B,C,C+E

 13. Odwrotność.

  Straszenie, groźby i przymus działają zupełnie odwrotnie - a już prawie się przekonałem do zaszczepienia... Teraz utwierdziło mnie to w przekonaniu co do moich racji i po prostu do odejścia do cywila. Tylko normalna wymiana argumentów i wyników badań przedstawianych przez obie strony w debacie publicznej mogłaby mnie przekonać, a nie takie zagrania.

  1. Kurt

   Trzeba się zaszczepić dla własnego bezpieczeństwa i najbliższej rodziny jak w ten sposób sobie nie pomożesz to nikt ci nie pomoże. Z tą pandemią nie ma żartów.

  2. Bolesna prawda.

   Nikt Tobie nie broni. Dbaj tak, jak uważasz za stosowne. Jedynie abyś nie zmuszał [słowo klucz] ani bezpośrednio ani pośrednio innych.

 14. Romik

  Jak zwykle antyszczepy z ciemnogrodu w ataku bardzo dobrze że od 1 marca będzie obowiązek

  1. MAN

   Nie wszyscy są cyt. antyszczepy. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

  2. Wolność !!!

   Wolność to również wolność wyboru - twoja sprawa, że ty oddajesz ją dobrowolnie, aj nie zamierzam. To jest wolny kraj, wolnych ludzi - nie będę się szczepił preparatem w fazie badań klinicznych, dopuszczonym jedynie warunkowo, za który nikt nie ponosi odpowiedzialności i którego możliwe długotrwałe skutki uboczne nie są zbadane, ani nie jest potwierdzona jego skuteczność (znam za to mnóstwo osób do tej pory zdrowych, które teraz mają różne problemy zdrowotne po dwukrotnym szczepieniu tym specyfikiem). Mam wolną wolę i własny rozum - po prostu odejdę na emeryturę i radźcie sobie sami. I dodam, że nie noszę folii na głowie i nie wierzę w płaską ziemię, a do tej pory przyjąłem wszystkie obowiązkowe szczepienia, bo przeszły wszystkie etapy badań i były dopuszczone w normalnym trybie, a do tego zawsze był podmiot odpowiedzialny - więc nie życzę sobie określeń typu antyszczepionkowiec. Ty możesz pozwalać by za ciebie myślał ktoś inny i możesz słuchać telewizorka jeśli taki twój wybór, ale nie narzucaj tego innym i nie zmuszaj do tego innych. Każdy w wolnym kraju powinien mieć prawo własnego wyboru.

  3. SG

   Zgadzam się w pełni. Mam takie same zdanie

 15. Red house

  Rozumiem, że kierownictwo działu kwatermistrzowskiego połączonego pudła to pion adm. czyli max. 4000 brutto. Powodzenia... Czas się rozstać z tą firmą.

 16. #lojtnat#

  Nie zgadzam się z obecnie obraną polityką zmuszania ludzi do czegokolwiek. To jest totalitaryzm w nowej postaci i segregacja sanitarna. Nie pisałem mk za durne maski i pisać nie będę! Tak samo podchodzę do szczepień. Mam rodzinę na zakaźnym. Co innego ordynator mówi mediom, co innego statystyki na pasku w TV, a co innego rzeczywistość. To że nasi przełożeni przyjęli szpryce z tym czymś (bo tego nie da się nazwać nawet szczepionką) żeby dalej brać premie to jeszcze rozumiem, bo za kasę to oni zrobią wszystko. Lecz czemu my wszyscy którzy nie chcemy, mami inne poglądy, doświadczenia itd mamy być gorsi, mało tego siła i groźba wyrzucenia z pracy pod pretekstem nie zaszprycowania! Zostało mi 10 miesięcy do mki. Mam tylko nadzieję że doczekam i odchodzę nie nam dalej ochoty patrzeć na ten cyrk! Współczuję tylko tym co zostaną, bo albo będą walczyć albo się poddadzą. Odwagi życzę w prawdziwej walce o własne zdrowie i życie.

 17. Do cywila

  Szybsza emka

 18. Man2

  Szczepić się i tyle. Nie ma co narażać ludzi którym niesie się pomoc.

  1. Wiedza.

   Przecież sami producenci wyszczepionek oficjalnie mówią, że chronią one jedynie przed ewentualnym zgonem po zarażeniu się lub przed ciezkim przebiegiem choroby, a absolutnie nie chronią przed złapaniem wirusa i rozprzestrzenianiem go dalej - więc zastanów się co bredzisz kolego!

 19. Trudno.

  A chciałem jeszcze posłużyć parę lat... Teraz emeryturka i będę obserwował bez[piecznie z boku, jak sobie radzicie (rząd i mundurówki). Wolność kosztuje - nie będę się poddawał nielegalnym i niezgodnym z konstytucją eksperymentom medycznym, do których jestem zmuszany. Nieco wyższa emerytura nie jest tego warta... To jest po prostu nielegalne - jako policjant sprzeciwiam się temu i po prostu odejdę, nie chce w tym uczestniczyć.

 20. Man

  Dziękuję za przyspieszenie decyzji o przejściu na emeryturę. Bez tego obowiązku mogłem jeszcze służyć, potem mogę pracować....bez obowiązku.

  1. St sierzt

   Dokładnie ! Widocznie potrzebne było takie info żeby zmotywować do odejscia !

 21. Rafał

  Cywil od marca

  1. Cywili też wyszczepią :)

  2. gosc

   Przy obecnej inflacji jak już odchodzić to najpóźniej z końcem lutego, a nie w marcu.

 22. Zoro

  Rozumiem, ze Ministerstwo Zdrowia bierze odpowiedzialność ze wszystkie preparaty?

  1. Oczywiście że nie wezmą, bo nikt się pod tym nie podpisze

  2. ...

   Ustawa o odszkodowaniach dalej w fazie prac wstępnych

  3. Takitam

   No skoro chcą obowiązku szczepień to znaczy, że są Pewni, że preparat jest przebadany i musi się ktoś podpisać pod wydaniem np. rozkazu. Jako żołnierz wykonujący rozkazy zgodne z prawem, czekam na tego odważnego śmiałka, który zrobi taki ruch.

 23. Xxx

  A czemu polityków nie ma w tym wykazie

  1. Tiger

   Słuszna uwaga. Trzeba skontaktować się z jakimś posłem by złożył interpelację z zapytaniem ilu posłów i senatorów jest zaszczepionych?

 24. Człowiek pies

  Pamiętajcie sami nie odchodźcie do cywila, trzeba czekać aż wypłaca odprawy, no nowy start w cywilu

 25. bryk

  Bez obaw, napisano przecież, że ten obowiązek to nie przymus, więc wszystko w porządku!

Reklama